Низка вишів України погодилися впровадити в себе наглядові ради. Для чого вони?

Деякі вищі навчальні заклади, за прикладом Національного авіаційного університету, погодилися впровадити в себе наглядові ради. Їхня мета — допомагати університету розвивати свою автономію.

Про це повідомив очільник відомства Оксен Лісовий під час спілкування з журналістами на конференції «Серпнева 2024» 27 серпня.

«На сьогодні постанова Кабінету Міністрів про цей експеримент перебуває на погодженні в центральних органах виконавчої влади. Випустимо, я сподіваюсь, у найближчі тижні цю постанову», — зазначив Лісовий.

З його слів, до експерименту точно приєднаються ще два університети, однак кількість може зрости після офіційного оголошення. 

«Думаю, що до експерименту приєднається щонайменше 10 університетів. Цього для чистоти експерименту нам буде достатньо. Бо ми все-таки повинні перевірити, як це буде працювати», — уточнив міністр.

І пояснив, що є багато складників експерименту, які потрібно перевірити. Зокрема, йдеться про те, як формуються ці наглядові ради, як вони взаємодіятимуть з ректорами, як впливатимуть на колектив, які механізми контролю у них будуть.

«В цілому я оптимістично дивлюся на вищу освіту в Україні. Я думаю, що нам, ухвалюючи такі рішення щодо точкових деяких змін, ми досягнемо хорошого результату», — резюмував Лісовий.

Приклад НАУ

МОН у січні цього року затвердило склад наглядової ради Національного авіаційного університету у межах процесу реорганізації навчального закладу. 

Планувалося, що наглядова рада допоможе розвиватися університету, відповідно до сучасних стандартів і потреб освіти й науки в Україні. Її очолив колишній СЕО «Київстару» Петро Чернишов, до складу ввійшли зовнішні експерти, представники держвлади, освіти та бізнесу.

Коментуючи досвід НАУ, заступник міністра освіти й науки Михайло Винницький у квітні зазначив у коментарі Forbes: «Рухаємося в бік корпоративного управління, коли Наглядова рада реально здійснює врядування в університеті».