Як діяти, якщо ваші права порушують: поради від «Донбас SOS»

Досвід організації, яка допомагає вимушеним переселенцям, людям з тимчасово окупованих і прифронтових територій, свідчить: навіть якщо закон ще не врегулював розв’язання проблеми, не варто опускати руки.
Команда «Донбас SOS» із 2014 року допомагає українцям, постраждалим від російської агресії. З початком повномасштабного вторгнення викликів, пов’язаних із порушенням прав внаслідок війни, побільшало. Потерпають люди, змушені залишити свої домівки й облаштовуватись на новому місці; ті, що залишаються у зоні бойових дій; ті, що залишаються на тимчасово окупованих територіях тощо. Держава намагається розв’язати їхні проблеми на рівні закону, але нововведення можуть бути складними й суперечити одне одному; до того ж закони не завжди виконують на місцях. Втім права цих людей можна і треба захищати, не чекаючи, поки система запрацює ідеально.
Як отримати пенсії або соціальні виплати
У випадках, наприклад, коли вимушені переселенці чи люди з тимчасово окупованих територій не можуть отримати пенсії чи соціальні виплати, юристи «Донбас SOS» готові проконсультувати й пояснити, як діяти. Зокрема тут допоможуть оформити запит або скаргу, аби відновити свої права; підтримають у процесі подання документів і спілкування з органами влади.
Організація не лише відповідає на окремі запити, а й систематизує їх, з’ясовує причини поширених проблем, аби шукати шляхи їх розв’язання. Ретельно вивчивши закон і порівнявши його з реальною практикою на місцях, експерти «Донбас SOS» готують для влади пропозиції: що варто змінити в законі, які кроки потрібні, аби правила працювали для всіх.
Як підтвердити здобуту освіту
Бувають і випадки, коли проблема взагалі не врегульована законом. Наприклад, до «Донбас SOS» роками зверталися лікарі, агрономи й інші фахівці, які здобули освіту на тимчасово окупованих територіях. Їм не вдавалося підтвердити свою кваліфікацію і знання, щоб знайти роботу на вільній території України. Єдине, що їм радили — вступати до українського вишу і здобувати освіту заново з першого курсу.
Організація «Донбас SOS» чотири роки шукала рішення для підтвердження освітньої кваліфікації, здобутої в окупації. Це важливо не тільки для українських громадян, які переїжджають на вільну територію, а й для українського ринку праці, якому бракує фахівців у багатьох галузях. Після численних переговорів, дискусій і пропозицій у листопаді 2023 року Верховна Рада ухвалила закон про визнання результатів навчання людей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. За цим законом окремі виші проводитимуть для таких людей спеціальну атестацію, аби вони могли, підтвердивши свої знання, легально працювати за фахом. Тож навіть якщо закон не має відповіді на вашу проблему й не забезпечує належного захисту прав, не слід опускати руки.
У цій роботі «Донбас SOS» підтримує фонд «Партнерство за сильну Україну», який фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Принцип організації — завжди бути на боці тих, хто потребує допомоги, й докладати всіх можливих зусиль, аби відстояти їхні права, досягти справедливості й забезпечити стабільну підтримку всіх, хто постраждав від війни.
Якщо ви мешкаєте на тимчасово окупованих або прифронтових територіях, переїхали з цих територій або в інший спосіб постраждали від війни, і вам потрібна допомога у захисті ваших прав, звертайтесь до «Донбас SOS»:
- Гаряча телефонна лінія 0 800 309 110
- Viber, Telegram, WhatsApp — номер 093 500 6918 або профіль @donbas_sos
- Електронна пошта dsos.help@gmail.com

Партнерський матеріал опубліковано на правах реклами.
Дана стаття була підготовлена за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Естонії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації/статті є виключною відповідальністю Донбас SOS і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.
- Поділитися: