«Символ того, що тирани програють»: Зеленський відкрив меморіал пам’яті жертв геноциду кримських татар

В Україні відкрили меморіал пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
В Україні відкрили меморіал пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народуОфіс президента

У межах четвертого саміту міжнародної Кримської платформи в Києві відкрили меморіал пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Про це заявив Володимир Зеленський під час відкриття меморіалу. 

За його словами, ще донедавна там був сквер чекістів, а тепер на тому місці увічнили пам’ять про трагедію кримськотатарського народу. Цей меморіал нагадує про три трагічні етапи в історії кримських татар: анексію Криму російською імперією в 1783 році, депортацію в 1944-му та окупацію у 2014-му. 

«Це символ того, що ми не забуваємо й не пробачимо. Тисячі кримських татар були силоміць виселені зі своїх домівок, тисячі загинули десь у цій жахливій довгій дорозі, десь у чужих землях. Вони були вирвані з коренем із рідної землі, але цей корінь проріс у серцях їхніх нащадків, у кожному з нас. Ми стоїмо тут сьогодні, щоб наголосити світу: Крим — це Україна! Крим — це наш дім! Ми маємо йти вперед, доки чужинці не підуть із нашого дому», — наголосив президент. 

Глава держави також заявив, що меморіал не лише ушановує пам’ять жертв, а і є символом того, що «тирани й диктатори неодмінно програють». Як зазначив Зеленський, колись такий самий меморіал з’явиться у звільненому Криму. 

Президент сказав, що і сьогодні, після російської окупації, кримські татари опинилися у тюрмах. Зокрема, він пригадав Леніє Умерову, Сервера Мустафаєва, братів Азіза та Асана Ахтемових. 

Під час промови глава держави заявив: «Пам'ять змушує нас діяти». Так, він згадав про план «формули миру», який, зокрема, є планом повернення Криму. 

Геноцид кримських татар

У 1783 році російська імперія захопила Кримське ханство та включила його до своїх територій в односторонньому порядку. За рік там утворили Таврійську область, відтоді розпочалося зросійщення Криму та витіснення корінного населення — кримських татар.

Вже у 1944 році радянська влада впродовж 18–21 травня за наказом Йосипа Сталіна здійснила насильницьке виселення кримськотатарського народу з його історичної батьківщини. Близько 200 тисяч чоловіків, жінок і дітей ешелонами вивезли до Центральної Азії та інших країн. Тисячі людей не витримали нелюдських умов депортації та загинули.

Після депортації почалося перейменування кримськотатарських назв сіл, районів, міст, також народу було заборонено повертатися на батьківщину. Незадовго до розвалу СРСР та після цього тривало масове повернення кримських татар на територію півострова.

Україна визнала депортацію кримських татар геноцидом у 2015 році, також таке рішення ухвалила Канада, Литва та Латвія.