Більшість українців підтримують заборону УПЦ МП в Україні — опитування

Більшість українців — 80% — підтримують законопроєкт, що забороняє діяльність релігійних організацій, які мають зв’язок і залежні від росії, що фактично забороняє діяльність Української православної церкви московського патріархату.

Про це свідчать дані опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

Інші 16% не підтримують такий законопроєкт, а 4% опитаних не змогли відповісти на це питання.

Водночас 61% українців вважають, що в Україні має існувати лише одна православна церква. Ще 16% опитаних не підтримують такої тези, а 20% респондентів ставляться до цього байдуже.

У регіональному вимірі найбільше таку ідею підтримують на заході — 71%. Водночас на сході кількість тих, хто виступає за єдину православну церкву в Україні, найменша — 45%.

Окрім цього, чимало українців виступають за об’єднання Православної церкви України (ПЦУ) та Української православної церкви московського патріархату (УПЦ МП). Так, 47% опитаних заявили, що підтримують об’єднання УПЦ МП з ПЦУ, але тільки тих, хто не мав зв’язків з росією.

16% опитаних вважають, що після об’єднання ПЦУ та УПЦ МП має відбутися новий Собор, на якому оберуть спільного предстоятеля церкви. Ще 8% висловилися за те, аби всі ієрархи та священники УПЦ МП увійшли до складу ПЦУ.

Про опитування

Його проводили упродовж 20 вересня — 3 жовтня методом телефонних інтерв’ю (САТІ) серед українців та українок віком від 18 років, що проживають на підконтрольній уряду України території.

У межах дослідження опитали 2004 людини. Статистична похибка не перевищує 2,9%.

Законопроєкт «проти УПЦ МП»

У Верховній Раді ухвалили законопроєкт, який передбачає заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних з росією. Таким документом може бути припинена діяльність УПЦ МП.

Так, відповідальний орган має проводити релігієзнавчу експертизу організацій щодо підлеглості центрам упливу в рф. Якщо є порушення, релігійній організації видають припис, аби та їх усунула. Якщо організація порушить термін, щодо неї мають звернутися до адмінсуду з вимогою її «закрити».

Далі має відбутися суд, який вирішить, забороняти релігійну організацію чи ні. Під релігійною організацією мається на увазі не вся УПЦ МП загалом, а окремі юридичні особи, які її представляють. Тобто кожна окрема парафія, єпархія — і далі за церковно-адміністративною ієрархією. Станом на 2021 рік УПЦ МП мала 12,4 тисячі зареєстрованих організацій в Україні.

В УПЦ наголошували, що діють юридично в межах українського законодавства, а рішення назвали «розмитим». Мовляв, ідеться про московський патріархат, «а УПЦ, відповідно до всіх установчих документів, є самостійною, незалежною і не підпорядковується московському патріархату».

Після ухвалення законопроєкту в УПЦ МП заявили, що «Українська православна церква й надалі буде жити як істинна церква, а будь-які спроби її заборонити можуть призвести до дискредитації тих, хто цього прагне».