У 2030 році Україні може не вистачати 100 тисяч учителів: 40% викладачів хочуть покинути цю професію

До 2030 року понад 40% учителів планують покинути цю професію. Тож на початок десятиліття Україні бракуватиме 108 тисяч викладачів.

Про це йдеться у дослідженні «Вчителі України: кадровий потенціал».

Зазначається, що серед студентів, які навчаються на педагогічних спеціальностях, лише половина планує працювати у школі найближчими роками. А через низький престиж професії за останні 6 років середній вступний бал на педагогічні спеціальності знижувався.

У дослідженні вказується, що наразі у містах і селах кількість учителів зменшується. Так, унаслідок повномасштабного вторгнення учительський склад скоротився на 12% — майже 40 тисяч учителів.

Іншою проблемою є старіння викладачів: середній вік українських педагогів становить 45 років, а понад 30% учительського складу — це викладачі передпенсійного та пенсійного віку. Серед учителів найбільше жінок, їх 86%.

Дослідження також показало, що лише 47% учителів задоволені своєю роботою, а абсолютна більшість педагогів — 80% — вважають, що суспільство не цінує їхню працю. А втім, викладачі переважно задоволені стосунками з учнями, колегами та батьками.

Серед найбільших проблем педагоги виокремлюють бюрократію, низьку заробітну плату й велике навантаження. Лише 12% задоволені рівнем заробітної плати, а 94% висловилися за скорочення бюрократичного навантаження як головний мотиватор.

Про дослідження

Проєкт реалізувала Дослідницька агенція Fama на замовлення та у співпраці із ГС «Освіторія» у 2023-2024 роках. Дослідники робили запити в установи та збір відкритих даних; проводили інтерв'ю та пір-групові дискусії; здійснювали онлайн-опитування чинних вчителів (обсяг вибіркової сукупності становив 2500 вчителів) та онлайн-опитування студентів педагогічних спеціальностей (обсяг вибіркової сукупності становив 400 студентів).

Дискусії та інтерв’ю проводили в онлайн-форматі серед студентів педагогічних спеціальностей, практиків (освітяни, безпосередньо залучені до освітнього процесу та роботи в ЗЗСО наразі чи в минулому), візіонерів (експерти з розробки політик без попереднього досвіду роботи в ЗЗСО). Загалом було проведено 4 пір-групові дискусії та 39 глибинних інтерв'ю.