Радник комітету Ради заявив про зниження мобілізаційного віку у 2025 році. У парламенті його хочуть позбавити статусу

Назарій Волянський
Назарій ВолянськийFacebook / Nazarii Volianskyi

Радник комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку заявив, що у 2025 році можливе зниження мобілізаційного віку до 18-20 років. Водночас у парламенті це спростували. 

Про нібито зниження мобілізаційного віку він розповів в етері «Новини.LIVE».

За його словами, європейські та американські партнери ще з 2022 року закликають Київ знизити мобілізаційний вік до 18 років.

«Коли мене запитують, чи знизиться він, то, звичайно, знизиться. Наприклад, наступного року, я думаю, в перших місяцях — січень-лютий-березень — буде ухвалено таке рішення зі зниження мобілізаційного віку, тому що на це тисне саме американська адміністрація», — заявив він. 

Як стверджує Волянський, причина, чому б Київ погодився на цей крок, — нібито умова про зменшення або припинення військової допомоги від партнерів.

Водночас голова комітету з питань економічного розвитку та народний депутат Дмитро Наталуха запевнив, що Верховна Рада не ухвалювала і не планує ухвалювати «жодного рішення», про яке заявив Волянський.

«Він справді є радником комітету з питань економічного розвитку на громадських засадах, але, як і десятку інших радників, йому надали цей статус, щоб саме радити, а не шкодити малозрозумілими і спекулятивними заявами», — заявив Наталуха.

За його словами, на наступному комітеті винесуть питання про позбавлення Волянського статусу радника та проведуть «додаткову розʼяснювальну роботу з іншими радниками щодо їхнього функціоналу і публічного статусу».

Що передувало?

Раніше радник керівника Офісу президента України Сергій Лещенко писав, що американські політики з обох партій нібито тиснуть на президента України Володимира Зеленського щодо мобілізації тих, кому від 18 до 25 років.

За його словами, президент «не продавився і продовжує переконувати політиків з обох партій давати зброю без зміни призовного віку».

Про те, що іноземні партнери порушують питання про зниження призовного віку до менш ніж 25 років, також заявляв народний депутат і член парламентського Комітету з питань нацбезпеки й оборони Федір Веніславський.

Союзники нібито вважають, що люди віком 18-25 років найбільш ефективно здатні воювати «з огляду на свої фізичні та психологічні якості», казав Веніславський.

Зеленський неодноразово запевняв, що Україна не планує зменшувати мобілізаційний вік, попри те, що партнери держави хотіли б такого рішення. За його словами, наразі це небезпечно.

Зменшення призовного віку

2 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про зменшення граничного віку перебування громадян на військовому обліку призовників з 27 до 25 років. Парламент ухвалив його ще у 2023 році.

Такі зміни до законодавства щодо зменшення граничного віку перебування громадян на військовому обліку призовників спільно напрацювали Міністерство оборони та Збройні сили України.

Там пояснювали, що під час дії режиму воєнного стану немає потреби у перебуванні громадян на військовому обліку призовників до 27 років. А президент Володимир Зеленський казав, що зниження призовного віку потрібне, бо молоді люди мають кращу фізичну підготовку, а також швидше орієнтуються у технологіях, які широко застосовуються в бойових діях.

Тим часом народний депутат і секретар Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко заявив, що рівень мобілізації в Україні знизився після кількох місяців дії відповідного закону, а тому треба вживати «радикальних» заходів — наприклад, знижувати призовний вік.