Зіпсований настрій українського суспільства. Що за цим стоїть та які наслідки матиме

Зіпсований настрій українського суспільства. Що за цим стоїть та які наслідки матиме
hromadske
Прослухати аудіоверсію

Після майже трьох років великої війни 52% учасників опитування дослідницької компанії Gradus Research зазначили, що вони втомлені, 42% вказали на напруженість, котра переважає в емоціях, 31% відчуває розчарування (на самому початку повномасштабного вторгнення таких було 17%).

«Втома та емоційна виснаженість — ці стани природні для суспільства зараз, адже війна триває значно довше, ніж усі сподівалися, і краю її поки не видно. Втома, роздратування, депресивність є наслідками тривалої ситуації невизначеності та надзвичайно складних, стресових обставин, у яких ми всі живемо зараз», — говорить Євгенія Близнюк, очільниця Gradus Research.

За даними опитування, 8% людей очікували завершення війни у 2024-му, 29% — у нинішньому році, а 31% вважає, що бойові дії розтягнуться на роки. 

«60%, за даними нашого Інституту, влітку 2024-го не могли відповісти, коли закінчиться війна, тобто більшість громадян не знають, коли буде завершення війни», — ділиться своїми спостереженнями Євген Головаха, директор Інституту соціології Національної академії наук.

Головаха додає, що на стан утоми й виснаженості українського суспільства впливають також проблеми з корупцією та мобілізація: «У 2022-2023 роках люди йшли до ЗСУ добровільно, а зараз мобілізація — це стрес не лише для військовозобов’язаних, але й для їхніх родин».

Американська торгівельна палата також поставила своїм компаніям-членам питання про закінчення війни — і отримала зовсім інший результат: 61% компаній розраховують на припинення вогню у 2025-му, закладаючи це у своє бізнесове планування.

42% вважають, що країна рухається не туди

36% українців досі вважають, що Україна рухається у правильному напрямку, але варто звернути увагу на те, що 21% опитаних не змогли відповісти на це запитання. А от 42% сказали, що країна рухається не туди, хоча навіть наприкінці 2023-го, після важких боїв на Донецькому напрямку восени того року, цей показник становив лише 29%. 

«Ключова причина такого ставлення — те, що війна триває, і немає бачення певної точки, дійшовши до якої, ми матимемо чітке розуміння, коли все це може закінчитися, — пояснює політолог Ігор Петренко, професор Київського національного університету ім. Шевченка. — Ми бачимо, що армія російської федерації має ініціативу. Нічого критичного [у воєнному контексті] не відбулося, але очікування людей були інакшими».

«Саме відсутність визначеності, дезорієнтованість і тривожність виражаються у відповіді на питання стосовно впевненості у правильному напрямку. Суспільство не розуміє, що на нього чекає, адже з боку держави, з боку еліт маємо відсутність зрозумілого дороговказу», — вважає політолог Олег Саакян, співзасновник «Національної платформи стійкості та згуртованості».

Своєю чергою політолог Петро Олещук вважає, що покращити суспільні настрої могла б реальна перспектива членства України в Євросоюзі та НАТО, але це не мають бути звичні розмови, які не приносять бажаного результату. «Якщо, наприклад, суспільство матиме консенсус, остаточне рішення про те, що Україна буде в ЄС і НАТО, я впевнений, що це дасть дуже сильний допінг для українського народу та його настрою», — каже він.

Президенту й депутатам стали довіряти менше

Ще одним фактором, який підсилює втому, розчарування та невизначеність серед українських громадян, є низький рівень довіри до органів державної влади. Так, за даними Gradus Research, довіра до президента Володимира Зеленського з початку війни впала з 54% до 21% на сьогодні, до Верховної Ради — з 11% до 5%, до уряду — з 24% до 7%.

Високий рівень довіри й далі мають Збройні сили (56%) та волонтерські організації (29%). 19% опитаних довіряють також благодійним організаціям, 15% — церкві.

«Якщо люди не довіряють президентові, Раді й уряду, це означає, що діяльність органів влади не відповідає інтересам людей, — пояснює політолог Петро Олещук. — А ще це втома через затяжну війну, вона на щось екстраполюється. путіна та росіян люди тепер сприймають як абстрактне, географічно віддалене зло, а от, наприклад, корупціонер десь поруч — це щось більш реальне, на нього й спрямовуються негативні емоції».

А втім, соціолог Євген Головаха зауважує, що українське суспільство ніколи не відзначалося сильною довірою до держави: «Українці завжди дуже скептично ставилися до державних інститутів. У 2004-2013 роках я брав участь у дослідженнях (а вони проводилися по всій Європі) — Україна завжди була на останніх чи передостанніх місцях за показником довіри до державних інституцій. Довіра до них зростає після виборів і тільки тоді певний час тримається, а низька довіра — природний стан для України».

Низький рівень суспільної довіри до державних інституцій має кілька наслідків, один з яких — погіршення відчуття упевненості в тому, що Україна зможе відбити наступ росії. Відповідно до даних Gradus Research, на початку вторгнення 58% були абсолютно в цьому впевнені, а зараз таких лише 17%. Ще 36% — скоріше впевнені. Невпевнених у тому, що Україна витримає російську агресію, нині аж 34%.

«Тут багато причин у комплексі. Українці бачать, що росіяни можуть підганяти велику кількість солдатів, маючи дуже великий ресурс живої сили, якого в України немає. А ще всі бачать проблеми з мобілізацією. У всіх на очах постійні переривання західної допомоги, зараз до цього додався прихід до влади у США Дональда Трампа, через що незрозуміла ситуація з американською військовою допомогою», — коментує зміни в настроях українського суспільства щодо результатів війни політолог Петро Олещук.

Також суттєво зросла кількість громадян, котрі вважають, що Україна внаслідок війни стане слабшою — таких, за даними Gradus Research, налічується 31% проти 7% на початку широкомасштабного вторгнення. З 77% до 42% упала кількість впевнених у тому, що Україна все ж таки стане сильнішою із закінченням бойових дій.

Політолог Олег Саакян вважає, що основною причиною таких думок та прогнозів є та сама невизначеність, яка й продукує суспільний стрес: «Люди не бачать картинку за горизонтом, вони не розуміють, що буде після війни. Картина завершення війни розгромом росії посипалася, а тоді що нас чекає? Що робити з економікою, з інфраструктурою, з майбутнім? Відсутність відповідей на ці запитання дезорієнтовує людей».

Чим загрожує українському суспільству стрес

51% опитаних компанією Gradus Research респондентів зізнаються, що мають дуже високий рівень стресу, а 36% живуть з високим рівнем стресу постійно. А це може мати серйозні наслідки. 

«Це і виникнення ПТСР, тривожно-депресивні розлади, відчуття безпорадності. Психічне здоров’я нації потребує дуже серйозної уваги. Коли людина перебуває у стресі, вона перестає критично мислити, адже знижуються її когнітивні функції. У такому стані хочеться простих рішень для складних проблем, що дуже часто стає підґрунтям для маніпуляцій та виходу на арену примітивних популістів», — пояснює психологиня Анжеліка Резнік, доброволиця у складі Сил ППО.

Загалом понад 80% українців відчувають некомфортний рівень суб’єктивного стресу від самого початку повномасштабної війни у 2022-му, а після набуття чинності нового законодавства про мобілізацію в травні 2024-го цей показник сягнув 88%.

«Поступово люди втомлюються від війни, у них важке життя, суттєві стресові ситуації, — коментує такий стан справ в українському суспільстві соціолог Євген Головаха, директор Інституту соціології. — Приблизно у два з половиною рази, з 12% до 27%, за нашими даними, виросла кількість людей із травматичним рівнем стресу, який заважає їм жити, впливає на працездатність».

Психотерапевтка Олена Платова вказує на те, що високий рівень суспільного стресу є історичним випробуванням для країни, але українці впораються.

«Спільноту утворюють люди, а стійкість до випробувань — властивість індивідуальна, ба більше — вроджена. Кожна людина буде мати свою історію переживання випробувань у цій війні — від падінь до тріумфів. А реальна взаємодія людей між собою в різних сферах на всіх рівнях і становитиме нову частину історії нашого суспільства.

Опрацьовуючи свій досвід, набуваючи життєвої мужності та здатності свідомо діяти в умовах надскладного сьогодення і невизначеного майбутнього, ми створюємо основу збереження та розвитку нашого суспільства, попри всю складність випробувань війни», — каже психотерапевтка Олена Платова.