Без концертів і донатів. Чим загрожує заборона Мінкульту на виїзд артистів за кордон

Міністерство культури та стратегічної комунікації з 3 березня призупиняє видачу листів, завдяки яким військовозобов'язані митці та медійники могли виїжджати за кордон. Хоча відомство наголошує, що це тимчасове рішення, цей крок викликав занепокоєння.
hromadske з'ясувало, що про це думають митці, а також пригадало тих, хто не повернувся з-за кордону раніше.
Як Мінкульт пояснив своє рішення?
У відомстві кажуть, що через прогалини в законодавстві виникли «численні випадки», коли люди, що отримали дозвіл Державної прикордонної служби для тимчасового виїзду за кордон за листом сприяння, не повернулися до України у встановлені терміни.
Як зауважив Мінкульт, ще наприкінці 2022 року в міністерстві ініціювали зміни, щоб мінімізувати такі інциденти, але питання й досі не врегульоване.
Радник міністра Миколи Точицького Дмитро Золотухін стверджує, що листи-пропозиції існують «поза правовим полем», адже немає документів, які б регламентували право відомств звертатися до ДПСУ з таким проханням під час воєнного стану. Таке рішення у 2022-му тодішній міністр культури Олександр Ткаченко запровадив як тимчасове, допоки уряд не врегулює це постановами.
Нещодавно Мінкульт розробив проєкт змін до постанови Кабміну, яка визначає правила перетину кордону, але його поки що не погодили. Цей документ має врегулювати вимоги для надання листа чоловікам призовного віку.
У своєму повідомленні міністерство стверджує, що усвідомлює «важливість та необхідність постійної міжнародної культурної та медійної взаємодії». Ще раніше Точицький заявляв, що завданням його відомства є створення умов, за яких митці зможуть безперешкодно виїжджати за кордон.
Скільки митців їздять за кордон?
У 2023 році міністерство надіслало 3724 листи сприяння для виїзду митців і медійників, а у 2024 році — 2700, повідомляв «Інтерфакс-Україна».
У жовтні 2024-го Точицький казав, що кожен п’ятий із тих, хто отримав лист від Мінкульту, не повернувся в Україну. Це підтвердив і його радник Дмитро Золотухін, згідно з даними якого торік з-за кордону не приїхали понад 500 чоловіків.
Щодо кожного випадку поліція порушила кримінальну справу за незаконний перетин кордону, каже радник. За його словами, посадовці МКСК стають фігурантами в таких справах, адже розглядається і питання організації виїзду.
«Тобто люди, які ставлять свої підписи під цими листами-пропозиціями, автоматично стають підозрюваними в той момент, коли людина відмовляється повертатися в Україну», — наголосив Золотухін.
Квиток в один кінець
У березні 2023 року мережу обурило інтерв'ю зі стендап-коміком Андрієм Щегелем, у якому той розповів, що виїхав з України за тимчасовим дозволом від Мінкульту й не повернеться. Тоді артист заявляв, що в Україні отримав три повістки.
Після того в міністерстві вирішили, що виїжджати за кордон діячі культури та медійники зможуть лише за наявності військово-облікових документів. Також їх зобов’язали подавати контракти, що підтверджують мету виїзду, а після повернення в Україну — звіт.
Однак Щегелем усе не обмежилося. Наприкінці 2023-го тодішній ведучий «24 каналу» Олексій Печій не повернувся до України після саміту Європейської ради, на який поїхав за акредитацією. Тоді він пояснив, що «рівень підтримки України серед західного суспільства змінюється», і тому вирішив «продовжити інформаційну боротьбу за Україну» за кордоном.
А от у 2022 році за допомогою листа від Мінкульту за кордон виїжджав метал-гурт Jinjer, який до повномасштабної війни був відомий своїми антиукраїнськими заявами. Вони й досі регулярно анонсують концерти, проте про війну в дописах уже не пишуть.
Однак, кого з таких артистів не згадуй, найбільш обговорюваним залишається Потап. Сам він стверджує, що був за кордоном ще до початку повномасштабного вторгнення. Але нещодавно в інтервʼю російському блогеру Дудю продюсер розповів, що час від часу приїздить до України. Він згадав про «різні інстанції», завдяки яким артисти можуть виїжджати, хоча і не пояснив, на яких підставах він перетинає кордон, та не надав підтверджень, що справді бував в Україні після 24 лютого 2022-го.
Що митці та медійники думають про нове рішення Мінкульту?
Артисти привозили значні суми зі своїх закордонних поїздок. Так, наприклад, стендап-комік Василь Байдак під час свого благодійного туру зібрав понад 11 млн гривень. Його колега Антон Тимошенко теж привіз таку суму для Сил оборони зі США й Канади.
А гурт «Курган & Agregat» у листопаді, після туру Європою, передав Головному управлінню розвідки Міноборони понад 14 млн гривень. Згодом президент Володимир Зеленський навіть вручив виконавцям відзнаку за волонтерство «Золоте серце».
Нещодавно один з учасників гурту — Аміл Насіров — привіз ще більш ніж 5 млн гривень для 12 бригади Нацгвардії «Азов» з європейського стендап-туру.
Після нового рішення Мінкульту деякі артисти вже оголосили, що не поїдуть на концерти, які були заплановані за кордоном. Зокрема, виїхати в місячний тур Європою не зможе метал-гурт «1914». Як каже лідер гурту Дмитро Кумар, звідти музиканти привезли б «значну суму євро» для військових, зокрема на дрони й автівки.
Учасник «1914» обурився через рішення відомства і підкреслив, що до цього гурт увесь час повертався з-за кордону: «Для мене це було найвагоміше джерело донатів і допомоги ЗСУ, а також поширення українських наративів та пропаганди».
Він також запитав у МКСК, чи готові там відшкодувати втрати гурту в десятки тисяч євро, які вони потім переказали б на допомогу ЗСУ.
«Якщо ні, то, можливо, ви (Мінкульт — ред.) готові відшкодувати це в судовому порядку?» — додав Кумар.
Музикант Дмитро Шуров, відомий як Ріаnобой, теж оголосив про скасування європейського туру з військовим і скрипалем Мойсеєм Бондаренком.
«Прикро, що не привеземо вчасно допомогу на тактичну медицину, на яку ми заробляємо благодійними турами», — заявив він і уточнив, що середня сума, зароблена й передана з кожного такого виїзду, становить мільйон гривень.
Керівник онлайн-журналу про Суми «Цукр» Дмитро Тіщенко теж обурений через рішення Мінкульту: «Злимося на те, як хардово припиняють процедури USAID, а самі тупо обрізаємо останні нитки зв'язку з міжнародними партнерами».
Він розповів, що планував цьогоріч поїхати на дві великі конференції, щоб розповісти про медіа і знайти партнерів чи донорів.
Директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк звернула увагу, що немає навіть орієнтовних термінів відновлення виїздів: зупинка діятиме з 3 березня і «до моменту врегулювання».
«Це викликає серйозну стурбованість як щодо можливої тривалості обмежень, так і щодо потенційних нових умов. Перед ухваленням таких радикальних рішень варто було б запускати консультації з громадськістю, тим більше що при МКСК діє новостворена експертна рада, призначена саме для таких випадків», — сказала вона.
В ІМІ закликали міністерство до публічних обговорень. Тим часом народний депутат Ярослав Юрчишин оголосив, що як голова парламентського Комітету з питань свободи слова ініціює зустріч з Мінкультом щодо питань перетину кордону представниками медіа.
Також Медіарух випустив заяву, в якій вимагає скасувати призупинення видачі листів, бо це завдає удару по репутації спільноти та створює штучні перешкоди для журналістів.
Над текстом працювали:
- Поділитися: