МОН готує проєкт «гнучкої профтехосвіти» для ветеранів: замість кількох років навчання — лише потрібні курси

Оксен Лісовий
Оксен ЛісовийFacebook / Оксен Лісовий

Уряд розгляне проєкт про професійну технічну освіту для ветеранів, який дозволить їм безоплатно обирати потрібні короткотривалі курси для навчання.

Про це розповів міністр освіти і науки Оксен Лісовий на презентації дослідження «Перехід від військової служби до цивільного життя: контексти, досвіди, рішення» від громадської організації «Принцип», передає кореспондентка hromadske. 

Уряд має розглянути новий законопроєкт 21 березня, а потім передати його на розгляд до парламенту. За словами Лісового, цей інструмент буде «дуже гнучким» і міститиме короткотермінові й середньотермінові програми для тих, хто хоче опанувати нову професію.

Наприклад, якщо ветеран хоче відкрити невеликий бізнес, він зможе вивчати основи підприємництва й економіку малого підприємництва. А от ті, хто захочуть займатися будівельним бізнесом, на навчанні зможуть обрати сантехніку й електрику.  

Як пояснив міністр, загалом профтехосвіта — це частина шкільної освіти на три роки. А втім, для дорослих буде доступна велика кількість цих модулів, короткотермінових курсів. 

Цей обсяг регулюватиметься тим, які кошти під це закладуть. Водночас для ветеранів освіта буде безоплатною. 

«Наша ідея полягає в тому, що ми фінансуємо цей сервіс для ветерана через Мінвет, через “Дію”, як ми зробили з грантами. […] Із цим інструментом, залежно від обсягу, ти можеш прийти один раз, другий раз, третій раз, четвертий раз, тому що сама програма може розраховуватися на три роки, а може — на два місяці. Відповідно до того, який обсяг», — пояснив глава МОН.

Окрім того, за словами Лісового, до такої програми залучатимуть скринінг попередніх навичок: «Можливо, у людини вже є певний досвід і вона багато чого знає. Їй не треба давати зайві знання, може вона працювала зварником певної категорії і хоче отримати вищу категорію. Їй не треба навчатися три місяці, їй достатньо дати курс на місяць». 

Він каже, що нині інструмент профтехосвіти є гнучким, а механізм фінансування вже розроблений. 

«Для цього все готове. Думаю, через рік ми отримаємо бум у цій сфері саме для ветеранів», — підсумував Лісовий. 

Зазначимо, що в Україні існує платформа «Освіта для ветеранів», ініційована МОН. Вона покликана допомогти з пошуком якісної освіти. Там можна обрати різні рівні освіти: від професійно технічної до вищої, а також освітні заходи для ветеранів у всіх регіонах.