Активіст повідомив про знесення залишків садиби Зеленських у Києві. Поліція каже, що все законно

Поліція на місці садиби Зеленських у Києві
Поліція на місці садиби Зеленських у КиєвіПоліція Києва

У Києві будівельники взялися за знесення залишків садиби Зеленських, яку знищили ще влітку 2024 року. У поліції натомість заявили, що роботи тривали відповідно до ухвали суду.

Про це повідомив громадський діяч та пам’яткоохоронець Дмитро Перов.

За його словами, будівельники розібрали й вивезли частину цегли з історичної будівлі. Він також закликав правоохоронців притягнути до відповідальності тих, хто розбирав садибу.

У поліції розповіли, що після повідомлення про відновлення робіт на території садиби на місце виїхала слідчо-оперативна група.

Правоохоронці ідентифікували робітників і з’ясували, що вони здійснюють роботи на підставі ухвали суду щодо консервації залишків садиби для захисту від зовнішнього впливу й руйнувань.

«Поліція проконтролювала проведення зазначених робіт до їх завершення та відповідності ухвали суду. Наразі всі роботи на території садиби завершено, будь-яких порушень не допущено», — додали правоохоронці.

Знесення садиби Зеленських

У центрі Києва ввечері 19 липня 2024 року несанкціоновано знесли історичну садибу Зеленських, зведену ще в 1890 році. Міська влада заявляла, що знесення будівлі відбулося через кілька днів після того, як до КМДА надійшов пакет документації щодо надання уже знищеному будинку статусу пам’ятки.

Раніше було відомо, що будівлю намагалися знищити забудовники. Активіст і співзасновник пам’яткоохоронного хабу «Цегла» Дмитро Перов писав, що на тому місці хочуть побудувати новий житловий комплекс «Тургеневъ», хоча Український інститут національної памʼяті постановив, що будівництво не відповідає вимогам закону щодо деколонізації.

У прокуратурі розповіли, що ще в січні наклали арешт на садибу із забороною користування, розпорядження та відчуження. Попри це, протягом тривалого часу там проводили будівельні роботи, зокрема капітальне будівництво, без відповідного погодження міністерства. А 19 липня, попри накладений арешт, невідомі всупереч обмежувальним вимогам із застосуванням важкої будівельної техніки зруйнували будинок.

Увечері 20 липня кілька сотень людей вийшли на мітинг проти знищення історичної забудови в місті. Мітингувальники скандували: «Кличко — мародер», «Досить нищити наше місто», «Коли ми почнемо обирати спадщину, а не Тургенєва?». Сам міський голова Києва вважає несправедливими закиди в його бік.

За кілька днів після знесення Мінкульт вніс садибу Зеленських до переліку пам'яток архітектури. А в листопаді Верховний Суд визнав знесення будівлі законним.