Франція, Німеччина, Польща, Велика Британія й Україна ухвалили спільну заяву щодо необхідності перемир'я

Володимир Зеленський разом з Емманюелем Макроном, Фрідріхом Мерцом, Дональдом Туском та Кіром Стармером у Києві, 10 травня 2025 року
Володимир Зеленський разом з Емманюелем Макроном, Фрідріхом Мерцом, Дональдом Туском та Кіром Стармером у Києві, 10 травня 2025 рокуХ / Andrii Sybiha

Президент Володимир Зеленський опублікував спільну заяву лідерів Франції, Німеччини, Польщі, Великої Британії та України за підсумками зустрічі в Києві.

Відповідну заяву він оприлюднив у соціальних мережах.

У заяві йдеться, що 10 травня президент Франції Емманюель Макрон, премʼєр-міністр Великої Британії Кір Стармер, німецький канцлер Фрідріх Мерц, глава польського уряду Дональд Туск та президент Володимир Зеленський зустрілися у Києві.

Вони погодилися, що з понеділка, 12 травня, має бути повне й безумовне припинення вогню щонайменше на 30 діб. Зазначається, що безумовне припинення вогню за визначенням не може бути «обмежене жодними умовами». Якщо ж росія висуватиме такі умови, це можна розглядати лише як намагання «продовжити війну та підірвати дипломатію».

Лідери вимагають, щоб припинення вогню було всеосяжним: у повітрі, на морі та на суші. Посадовці підкреслили, що це потребує ефективного моніторингу, який може бути успішно реалізований у тісній координації зі Сполученими Штатами. Протягом цього періоду дипломатична робота має бути зосереджена на окресленні безпекових, політичних і гуманітарних засад миру.

«Вони підкреслили надзвичайну важливість зміцнення Сил оборони та безпеки України як головної гарантії суверенітету й безпеки України», — повідомив Зеленський.

У заяві йдеться, що основним елементом гарантій безпеки України також мають стати гарантійні сили (контингент).

Лідери погодилися: якщо росія відмовиться від повного й безумовного припинення вогню, слід застосувати санкції до її банківського та енергетичного секторів, націлені на викопне паливо, нафту й тіньовий флот. Також домовились ухвалити 17-й пакет санкцій ЄС і скоординувати його з санкціями, які запровадила Велика Британія та Норвегія, а також Сполучені Штати. Крім того, домовилися продовжити роботу над використанням заморожених російських активів.

«Вони висловили готовність і надалі зміцнювати оборону України, особливо українську армію. Це має передбачати фінансування оборонної стійкості та інвестиції у виробництво озброєнь як в Україні, так і в європейських країнах у межах спільних проєктів», — йдеться у заяві.

Що передувало

Після зустрічі в межах «коаліції охочих» європейські лідери зателефонували Трампу, а потім публічно оголосили, що з 12 травня Україна та партнери готові до 30-денного припинення вогню без жодних умов. За словами Макрона, США візьмуть на себе керівну роль у моніторингу дотримання режиму припинення вогню в Україні. Якщо москва не піде на цей крок, США та Європа посилять санкції.

Як пише Axios, у разі припинення вогню Україна готова розпочати прямі мирні переговори з росією.

Речник глави рф володимира путіна Дмитро Пєсков заявив, що росія обдумає пропозицію про 30-денне припинення вогню. За його словами, москва має «свою позицію».

Нагадаємо, ще 11 березня Україна висловила готовність прийняти пропозицію США щодо негайного запровадження 30-денного режиму припинення вогню. Тоді як лідер рф володимир путін зазначав, що москва згодна з пропозиціями про припинення бойових дій, однак є питання, які ще треба обговорити.