У МОН пояснили, для чого Україні укрупнення університетів: Наша освіта має бути конкурентоспроможною

Перший заступник міністра освіти і науки Євген Кудрявець
Перший заступник міністра освіти і науки Євген КудрявецьFacebook / Євген Кудрявець

Перший заступник міністра освіти і науки Євген Кудрявець пояснив, навіщо Європейський Союз вимагає від України укрупнювати свої університети. За його словами, це зроблено для підвищення якості освіти.

Про це він розповів у коментарі hromadske.

За словами посадовця, після того, як закінчиться війна і стануть відкритими кордони, українська система освіти повинна бути конкурентоспроможною, позаяк для наших студентів будуть відкриті як закордонні заклади вищої освіти, так і вітчизняні.

Водночас українські виші, наголошує Кудрявець, також будуть відкриті для закордонних абітурієнтів.

«Тому наше завдання — відповідати тому стандарту якості, який буде цікавий і конкурентоспроможний у європейському середовищі. Треба зробити так, аби учні та студенти в українських університетах отримували широку можливість вибору, мали можливість обирати свої профілі, основну та додаткову спеціальність. Це дозволяють індивідуальні освітні траєкторії лише у великих та ефективних ЗВО», — зазначив він.

Тому, продовжив Кудрявець, європейські партнери запитують Україну, чи готова вона до таких викликів сучасності.

«Чи зможуть університети з 500-600 людьми забезпечувати вільний вибір предметів, чи буде можливість у студентів мати вільну траєкторію? Велике питання», — зазначив Кудрявець.

Більше про об’єднання вишів

У листопаді 2023 року Єврокомісія передала Україні звіт в межах Пакета розширення ЄС, де з-поміж іншого рекомендувала оптимізувати кількість вищих навчальних закладів.

Досі в Україні працювали понад 170 державних закладів вищої освіти та ще 85 приватних. Крім того, бакалаврську освіту пропонують деякі коледжі. Також окремими закладами освіти вважаються інститути Академій наук, де відкрита аспірантура.

Заступник міністра освіти Михайло Винницький казав, що така система вищої освіти є «роздутою» і не відповідає демографічній ситуації в країні.

МОН уже розробило відповідний законопроєкт «Про модернізацію мережі закладів вищої освіти», покликаний розмежувати заклади так званої фахової передвищої освіти й заклади вищої освіти. Тобто університети повинні відмовитися від власних коледжів. Філії університетів мають або бути приєднані до інших закладів освіти, або стати незалежними закладами.

Загалом за останній рік в Україні скоротили 10 університетів.