НАБУ та САП закликали Зеленського не підписувати законопроєкт, який обмежує їхню незалежність

Очільники НАБУ та САП закликали президента Володимира Зеленського не підписувати ухвалений Верховною Радою законопроєкт, який фактично підпорядковує Національне антикорупційне бюро та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру Офісу генпрокурора та обмежує незалежність цих органів.
Про це директор НАБУ Семен Кривонос та керівник САП Олександр Клименко повідомили на брифінгу, передає кореспондент hromadske.
«Фактично, дві незалежні інституції були переведені в залежний режим. Ми виступаємо категорично проти цього. Ми просимо президента не підписувати цей законопроєкт. Ми точно хочемо бачити Україну світлою», — заявив Кривонос.
Голова САП Клименко зауважив, що у САП та НАБУ «було два елементи незалежності — відсутність політичного впливу та визначена підслідність». За його словами, це все було скасовано вказаним законопроєктом і відповідальність покладають «на тих людей, які віддали голоси за».
Семен Кривонос додав, що за законопроєкт голосували народні депутати, проти яких порушені справи в НАБУ.
«Було знищено антикорупційну інфраструктуру. Те, що створювалось як запит Євромайдану, як запит суспільства на боротьбу з високопосадовою корупцією, сьогодні було знищено депутатами, зокрема тими, проти кого відкриті справи в НАБУ. Вони діяли в умовах конфлікту інтересів, голосуючи за цей закон», — заявив Кривонос.
Кривонос заявив: якщо президент все ж підпише законопроєкт, вони будуть працювати над поверненням незалежності НАБУ і САП разом із партнерами. Зокрема, уже є звернення до ЄС, США, Міжнародного валютного фонду та представників посольств інших держав в Україні.
«Я сподіваюся, що військова допомога буде продовжуватись і такі дії на це не вплинуть. А щодо євроінтеграції, то посилення САП і НАБУ — це частина плану вступу до ЄС. Чи вплине це? Думаю, так. Дочекаймося реакції партнерів», — каже Кривонос.
Крім того, він додав, що інформація «про заплановану атаку була відома», і припустив, що «наступна атака може бути на незалежні медіа».
На запитання, чи повʼязують обшуки в той момент, коли керівництво НАБУ і САП було відсутнє, Кривонос відповів: «Усе можливо».
«Ми знали про це, готувалися та інформували партнерів», — зазначив голова НАБУ.
21 липня СБУ провела масштабні обшуки в детективів НАБУ. Директор Бюро зазначив, що було проведено понад 70 обшуків у співробітників, і запевнив, що в разі підтвердження фактів звʼязків співробітників НАБУ зі спецслужбами рф Бюро діятиме відповідно.
«Службова перевірка була. Я направлю ще раз лист, щоб СБУ надала матеріали кримінальної справи. Якщо факти підтвердяться, що людина співпрацювала з органами росії, ми ухвалимо відповідне рішення. Але це не привід знищувати антикорупційну інфраструктуру», — додав Кривонос.
Що за законопроєкт?
Законопроєкт №12414 передбачає зміни до КПК щодо особливостей досудового розслідування справ, пов’язаних зі зникненням людини безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану.
За словами депутатки Анастасії Радіної, туди додали правки, які «роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора».
Цей законопроєкт, серед іншого, передбачає таке:
- генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і в разі їхнього невиконання змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
- може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
- сам вирішує спори про підслідність;
- самостійно підписує підозри топпосадовцям;
- керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки генпрокурор.
Більше контексту
21 липня в працівників Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури відбувалися обшуки — станом на ранок повідомлялося про щонайменше 70 обшуків.
Служба безпеки України та Офіс генпрокурора заявили про викриття російського впливу на НАБУ. Окремим працівникам Бюро інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з рф, корупційні дії в інтересах олігархів тощо.
Так, одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова затримали за підозрою в пособництві росії. Також у Києві затримали співробітника Центрального апарату НАБУ, який працює в найелітнішому закритому підрозділі «Д-2». Йому закидають шпигунство для російської спецслужби.
Причетним також називають чинного народного депутата від нині забороненої партії ОПЗЖ Федора Христенка, що переховується за кордоном. За даними слідства, він був топовим агентом ФСБ рф і відповідав за посилення російського впливу на НАБУ.
Паралельно трьом працівникам НАБУ вручили підозри щодо ДТП. Бюро заявило, що аварії є різними інцидентами й відбувалися роки тому.
У НАБУ заявили, що ці слідчі дії проводили без судових ухвал. Паралельно СБУ вирішила провести позапланову перевірку стану охорони державної таємниці. Причому перевірку організували в період, коли керівництво НАБУ і САП перебуває в офіційному закордонному відрядженні. А до всього цього ще й відбувається планова перевірка Держспецзв’язку, що охоплює технічну інфраструктуру НАБУ.
У САП стверджують, що працівники СБУ прийшли з перевіркою без офіційного попередження, як передбачає закон. А також отримали доступ до інформації про всі негласні та оперативні заходи та спецоперації, які проводять НАБУ та САП.
У СБУ це відкидають. Кажуть: такого доступу не отримували, а заяви про можливе розкриття негласних слідчих дій є «безпідставними й маніпулятивними».
Також у СБУ вказують, що можуть проводити невідкладні слідчі дії без ухвали суду «у випадках, коли отримання таких ухвал може спричинити витік інформації та, зокрема, зашкодити проведенню спецоперацій у межах розслідувань щодо співпраці з країною-агресором».
- Поділитися: