У НАТО виключили можливість розміщення ядерної зброї в Польщі

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг з прем’єр-міністрами Польщі та Великої Британії Дональдом Туском і Ріші Сунаком 23 квітня 2024 року
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг з прем’єр-міністрами Польщі та Великої Британії Дональдом Туском і Ріші Сунаком 23 квітня 2024 рокуFlickr / NATO

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс не планує розширювати коло країн-союзників з ядерною зброєю. Ця заява пролунала після того, як президент Польщі Анджей Дуда запропонував розмістити ядерну зброю на території своєї країни.

Про це Столтенберг заявив під час спільної пресконференції з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком.

Журналіст «Польського агентства преси» запитав, чи ведуться розмови в Альянсі про розширення програми розподілу ядерної зброї.

На що Столтенберг категорично відповів: «Ні, немає жодних планів розширення домовленостей про спільне використання ядерної зброї, жодних планів щодо розгортання ядерної зброї у будь-яких додаткових країнах НАТО».

Ця відповідь пролунала після заяви польського президента Анджея Дуди про те, що Польща готова розмістити ядерну зброю НАТО на своїй території. За його словами, це питання є предметом польсько-американських переговорів. Дуда додав, що уже кілька разів говорив на цю тему із США.

Ядерний обмін у НАТО

Серед країн-членів НАТО лише три мають власну ядерну зброю — Франція, Велика Британія та США.

Проте в НАТО діє концепція спільного використання зброї. Вона дозволяє країнам-членам Альянсу, які не мають власної ядерної зброї, отримати її від союзників. Ця концепція працює як політика стримання з боку зовнішньої загрози.

Станом на 2021 рік американська ядерна зброя за обміном перебувала в Італії, Бельгії, Німеччині, Нідерландах та Туреччині. Велика Британія та Франція не надавали її.

У 2022 році, після російського вторгнення в Україну, у медіа з’являлись повідомлення про можливе включення до програми Польщі.