рф наклала вето на голосування в ООН щодо припинення перегонів озброєнь у космосі
росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, яка закликала країни припинити перегони озброєнь у космосі.
Про це пише BBC.
У резолюції, за яку голосували 24 квітня, йшлося про заклик до держав «активно сприяти досягненню мети мирного використання космічного простору і запобіганню перегонів озброєнь у космосі», а особливо тих країн, які володіють «значним космічним потенціалом».
Окрім цього, документ закликав про дотримання Договору по космос його підписантами. BBC пише, що згідно з ним усі його сторони погодилися «не розміщувати на орбіті навколо Землі ніяких об'єктів, що несуть ядерну зброю або будь-які інші види зброї масового знищення».
За резолюцію проголосували 13 із 15 країн-членів Ради Безпеки ООН: рф наклала вето, а Китай — утримався.
Пані посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд назвала цей крок «незрозумілим», з огляду на те, що глава рф володимир путін заявляв, що росія «твердо віддана» Договору про космос.
«Тому сьогоднішнє вето викликає питання: чому? Чому, якщо ви дотримуєтеся правил, ви не підтримаєте резолюцію, яка їх підтверджує? Що ви можете приховувати?» — заявила американська дипломатка.
російська ядерна зброя у космосі
У лютому цього року очільник постійного комітету з розвідки Палати представників Конгресу США, республіканець Майк Тернер заявив, що комітет надав усім членам Конгресу інформацію про «серйозну загрозу національній безпеці». Він закликав президента Джо Байдена розсекретити інформацію щодо загрози.
ЗМІ одразу дізналися, що загроза пов'язана з росією. Президент США Джо Байден дав завдання своїй адміністрації провести перемовини з росією та союзниками. У росії ж ці повідомлення спростовують.
Йшлося про розміщення ядерної зброї у космосі. За інформацією американської розвідки, на початку 2022 року росія здійснила кілька секретних запусків військових супутників.
Згодом американські розвідники дійшли висновку, що москва працює над новим видом ядерної космічної зброї, яка може загрожувати тисячам супутників, що підтримують зв’язок по всьому світу.
У зв’язку з цим держсекретар США Ентоні Блінкен звертався до міністрів закордонних справ Китаю та Індії щодо можливих намірів росії розмістити в космосі ядерну зброю. Очікувалося, що Пекін та Делі зможуть переконати рф не розміщати цю зброю в космосі.
Більше контексту
І Сполучені Штати, і Радянський Союз недовго випробовували ядерну зброю в космосі.
Так, у липні 1962 року США провели випробування Starfish Prime, підірвавши 1,44-мегатонну бомбу на висоті 400 км над серединою Тихого океану. Це спричинило пошкодження електрики на Гаваях, на відстані приблизно 1445 км від місця вибуху, вимкнувши приблизно 300 вуличних ліхтарів, увімкнувши численні охоронні сигналізації та пошкодивши мікрохвильову лінію.
У тому ж році СРСР провів три ядерні випробування у космосі над Казахстаном. Зброя була меншою за американську — 300 кілотонн, але її випробовували над населеною великою сушею та в місці, де магнітне поле Землі було сильнішим. Імпульс, схожий на геомагнітну бурю, викликав стрибок струму в довгій підземній лінії електропередач, спричинивши пожежу на електростанції в місті Караганда.
Усвідомивши, наскільки згубними були ці випробування, через рік США та СРСР підписали договір, який забороняв ядерні випробування в атмосфері та космічному просторі.
- Поділитися: