WSJ: Берлін проти передачі активів рф для України через побоювання нових позовів за Другу світову війну

Німеччина виступила проти плану США про вилучення заморожених російських активів на 300 млрд доларів для відновлення та військової підтримки України. Берлін побоюється, що конфіскація може створити прецедент і призвести до нових позовів проти Німеччини за злочини часів Другої світової війни.

Про це пише Wall Street Journal.

Німеччина десятки років стикалася з вимогами щодо подальших репарацій за часи Другої світової війни, іноді це погіршувало відносини з сусідніми країнами. Після війни Берлін все ж таки виплатив державам компенсації, а також понад 90 млрд доларів тим, хто пережив Голокост, та їхнім родинам.

А втім, останнім часом знову з’явилися заклики до подальших репарацій. Зокрема, з 2019 року Греція вимагала понад 300 млрд доларів, а з 2022 року Польща хотіла отримати 1,3 трлн доларів компенсації. 

Також італійські суди присудили виплати сім'ям постраждалих від окупації, а деякі суди взагалі намагалися арештувати державні активи Німеччини в Італії. За це Німеччина подала на Італію до Міжнародного суду ООН.

«Берлін стверджує, що міжнародне право забороняє особам подавати позови проти держав в іноземних судах, і що державні активи захищені від арешту. Порушення цього принципу у випадку росії підірве давню правову позицію Німеччини», — пише WSJ з посиланням на неназваних представників Берліна.

Крім того, Німеччина стверджує, що російські активи слід залишити недоторканими, щоб використовувати їх як важіль у будь-яких переговорах щодо припинення війни та спонукання росії поступитися окупованою територією. Водночас Берлін підтримав використання надприбутків від активів для фінансування української зброї.

Як пише WSJ, юрист Барт Шевчик, який раніше консультував Єврокомісію та працював у Міжнародному суді, сказав, що занепокоєння Німеччини щодо створення прецеденту для справ про репарації є необґрунтованим.

А втім, за словами німецьких чиновників, канцлер Олаф Шольц «не бажає ризикувати». Один із неназваних посадовців сказав, що цей крок може дозволити висувати претензії щодо рабства та колоніалізму для інших європейських столиць.

Позиція інших країн 

Париж, Рим і Європейський центральний банк також стурбовані, що заволодіння резервами вдарить по міжнародній довірі до євро та одновалютних активів, зазначає видання.

Водночас країни «Великої семи» розділилися щодо того, чи варто конфіскувати російські активи. Наприклад, Японія, яка стикається з власними вимогами про відшкодування з боку Південної Кореї та інших сусідів, виступає проти цього кроку. Хоча у Японії запевнили, що продовжать обговорювати це питання зі своїми партнерами з G7.

Більше про заморожені активи рф

Наприкінці січня 2024 року в Міністерстві юстиції України заявили, що ЄС  акумулює заморожені російські активи, а надприбутки від них може передати Україні. Йшлося про російські активи на 260 млрд євро, 210 із яких заморожені на території Бельгії та Люксембургу.

А 19 березня Bloomberg повідомив, що Євросоюз підготував закон, який дозволить Україні отримати прибутки від заморожених активів рф  уже в липні.

Reuters писав, що глава європейської дипломатії Жозеп Боррель планує запропонувати країнам ЄС  використати 90% доходів  від російських активів, заморожених у Євросоюзі, для військової підтримки України.

Речник глави рф володимира путіна дмитро пєсков заявляв, що вилучення доходів від заморожених російських активів для фінансування України  призведе до «неминучих збитків»  для Євросоюзу та пригрозив «судами на десятиліття».