Прем'єр-міністра Грузії запросили до США, однак той відмовився їхати через закон про «іноагентів»

Прем'єр-міністр Грузії Іраклі Кобахідзе
Прем'єр-міністр Грузії Іраклі КобахідзеAP Photo / Zurab Tsertsvadze

Прем’єр-міністр Грузії Іраклі Кобахідзе отримав від пані посла США Робін Данніган запрошення до Вашингтона, щоб сторони обговорили теми стратегічного партнерства. Проте грузинський посадовець відмовився від візиту, оскільки США вимагали тимчасово припинити розгляд закону про «іноагентів».

Цю інформацію підтверджують у Міністерстві закордонних справ Грузії, пише «Эхо Кавказа».

Так, в американському посольстві у Грузії писали, що США запросили грузинських урядовців до своєї країни, однак Тбілісі відмовилось. У посольстві закликали «підтвердити свою прихильність євроатлантичному майбутньому Грузії, як це записано в Конституції Грузії».

В МЗС Грузії відповіли, що проведення візиту із застереженнями «не відповідає духу партнерства, яке має ґрунтуватися на взаємній повазі та довірі, у зв'язку з чим послу США надали докладне пояснення».

Грузинський закон про «іноагентів»

3 квітня політична партія «Грузинська мрія», яку вважають проросійською, повторно внесла до парламенту законопроєкт про «іноагентів». Це сталося через рік після того, як аналогічна ініціатива призвела до багатотисячних протестів та була відкликана. Тоді заявили, що це рішення є «беззастережним».

За винятком зміни терміна «агенти іноземного впливу» на «організації, які просувають інтереси іноземної сили» — у новому законопроєкті не змінилося нічого.

Законопроєкт передбачає створення реєстру «агентів іноземного впливу», якими стануть некомерційні організації та ЗМІ, понад 20% річного доходу яких становить закордонне фінансування.

Такі організації повинні будуть щорічно подавати фінансову декларацію, а тим, хто спробує ухилитися від реєстрації або не подасть декларацію, загрожуватиме штраф. Щоб виявляти «агентів іноземного впливу» й перевіряти виконання вимог закону, Міністерство юстиції проводитиме моніторинг.

Критики законопроєкту вважають його аналогом російського, але влада Грузії каже, що нічого спільного у них немає.

Плани влади Грузії викликали критику в Європі та США. Західні партнери зазначають, що ухвалення закону загальмує процедуру вступу Грузії до ЄС та НАТО. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що «панівна партія саботує європейський шлях» Грузії.

Урешті-решт, 1 травня парламент Грузії схвалив у другому читанні законопроєкт про «іноагентів». Його підтримали 83 депутати, проти виступили 23.