Туреччина припинила всю торгівлю з Ізраїлем через війну та гуманітарну ситуацію в Секторі Гази

Туреччина оголосила про припинення будь-якої торгівлі з Ізраїлем через «посилення гуманітарної трагедії» в Секторі Гази. 

Про це пишуть Bloomberg з посиланням на джерела та Guardian

«Туреччина буде твердо і рішуче впроваджувати ці нові [обмежувальні] заходи [щодо торгівлі], поки уряд Ізраїлю не дозволить безперебійний і достатній потік гуманітарної допомоги в Сектор Гази», — йдеться в повідомленні Міністерства торгівлі Туреччини. 

Як пише Bloomberg, крок із розширення торішніх торговельних обмежень посилює і без того високу напруженість між колись близькими союзниками.

«Ось як поводиться диктатор (йдеться про турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана — ред.), нехтуючи інтересами турецького народу та бізнесменів, ігноруючи міжнародні торгові угоди»,заявив міністр закордонних справ Ізраїлю Ісраель Кац.

Ізраїльський уряд працюватиме над створенням негайних альтернатив для торгівлі з Туреччиною шляхом збільшення місцевого виробництва та пошуку інших постачальників, сказав він.

Окрім того, очільник головної організації промисловців в Ізраїлі закликав уряд запровадити захисні мита в розмірі 100% на весь імпорт з Туреччини протягом наступних трьох років і розглянути можливість повної заборони імпорту деяких товарів.

За даними Турецького статистичного інституту, у 2023 році товарообіг між країнами становив 6,8 мільярда доларів, з яких 76% — турецький експорт. Ізраїльський імпорт із Туреччини у 2023 році становив 4,6 мільярда доларів, що робить її шостим за величиною джерелом імпорту в Ізраїлі, згідно з даними Центрального статистичного бюро Ізраїлю. Основним імпортом з Туреччини були сталь, машини, мінерали та паливо, а також харчі.

Що передувало?

Після нападів ХАМАСу 7 жовтня 2023 року на Ізраїль та подальшої ізраїльської військової операції у відповідь кількість постачань продовольства та інших продуктів у Сектор Гази різко скоротилася.

Ізраїль припинив або сильно обмежив доступ продовольства, води, медикаментів, електрики та іншої допомоги до палестинського анклаву, де живуть 2,2 мільйона людей. Під тиском США та інших країн Ізраїль каже, що ситуація покращується, хоча агентства Організації Об’єднаних Націй наполягають, що необхідно надіслати набагато більше допомоги.