У Чехії заявили, що не підтримують призовників, які намагаються уникнути мобілізації

Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський
Міністр закордонних справ Чехії Ян ЛіпавськийЯн Ліпавський / Fcebook

Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський заявив, що його країна не підтримує українських призовників, які ухиляються від своїх зобов’язань перед Батьківщиною.

Про це пише Novinky.

«Я розумію проблему виїзду українських чоловіків призовного віку. Чехія вже давно підтримує українських біженців і приймає їх на своїй території. Але не тих, хто намагається уникнути обов’язку, встановленого законом», — сказав Ліпавський.

У пресслужбі МВС Чехії повідомили, що наразі в країні є 94 643 чоловіки віком від 18 до 65 років, які мають тимчасовий захист у зв'язку з війною в Україні.

Однак можливості Чехії щодо обов’язкового повернення чоловіків обмежені. Теоретично, Україна може надіслати повістку призовнику, а у разі її ігнорування — притягнути громадянина до кримінальної відповідальності та вимагати його екстрадиції з-за кордону.

Окрім того, може вплинути обмеження у видачі паспортів, вважає речник прикордонної служби Чехії Йозеф Урбан. Кожен українець з тимчасовим захистом у Чехії зобов’язаний підтвердити себе дійсним проїзним документом. Якщо він цього не зробить, йому загрожує штраф і можливість адміністративного провадження. Хоча термін дії закордонного паспорта становить 10 років.

Повернення призовників з-за кордону

16 квітня 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію. У ньому передбачається обмеження консульських послуг для чоловіків від 18 до 60 років без військово-облікових документів.

Закон набуде чинності 18 травня, проте українські консульства вже перестали приймати документи у громадян призовного віку на отримання консульських послуг. Чому так сталося і коли відновлять надання послуг, читайте тут.

Крім того, уряд заборонив пересилати закордонні паспорти та паспорти громадянина України за кордон. Тепер призовники зможуть отримати їх тільки в Україні.

На тлі цього в Німеччині оголосили, що рішення призупинити консульські послуги для українських чоловіків призовного віку не вплине на їхній статус біженців.

Водночас у Литві допускають, що можуть посприяти поверненню до України чоловіків призовного віку. Там заявляють, що ще не розглядали конкретні сценарії та стежать за діями Польщі в цьому питанні.

Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що його країна може допомогти Україні повернути військовозобов’язаних додому. Каже, поляки обурені, коли бачать українців призовного віку «в готелях і кафе». А ось Міністерство внутрішніх справ Польщі пообіцяло продовжити тимчасовий захист для українських біженців, які не матимуть паспортів.

У США заявили, що Вашингтон не має жодного рішення чи офіційної позиції щодо спроби України повернути військовозобов’язаних. Однак уряд країни поважає право Києва визначати свою політику.