Як загибель президента Ірану вплине на країну? Прогноз аналітиків

Президент Ірану Ібрагім Раїсі виступає у великій мечеті Імама Хомейні в Тегерані, 3 січня 2024 року
Президент Ірану Ібрагім Раїсі виступає у великій мечеті Імама Хомейні в Тегерані, 3 січня 2024 рокуAP Photo / Vahid Salemi

Загибель президента Ірану Ібрагіма Раїсі матиме довгострокові наслідки для режиму. Але не дестабілізує країну так, як могла б смерть верховного лідера Алі Хаменеї.

Про це пишуть аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).

Вакуум, спричинений смертю Раїсі, не єдина проблема, з якою стикається режим, вважають аналітики. Попри те, що верховний лідер Хаменеї має повноваження самостійно ухвалювати рішення в Ірані, Раісі був глибоко довіреним посадовцем.

Загиблий президент вважався ймовірним наступником Хаменеї на посаді верховного лідера, попри його непопулярність у країні.

«Так, смерть Раїсі матиме значні наслідки для спадкоємства верховного лідера та бачення Хаменеї майбутнього режиму після смерті самого Хаменеї. Наступні кілька днів можуть змінити поточну та довгострокову динаміку режиму», — переконані аналітики.

А втім, смерть Раїсі врешті-решт не змінить нинішню траєкторію режиму до більш жорсткої та консервативної внутрішньої політики та більш агресивної регіональної політики.

Згідно з конституцією Ірану, обов’язки президента Раїсі тимчасово виконуватиме перший віцепрезидент Мохаммад Мохбер. Вибори наступного президента мають відбутися протягом 50 днів.

Мохбер керував Виконавчим штабом Директиви імама (EIKO) — напівдержавною організацією в Ірані, яка перебуває під прямим контролем Алі Хаменеї та має величезні економічні активи. США вводили санкції проти Мохбера та EIKO у 2021 році.

Загибель президента Ірану

Удень 19 травня державні ЗМІ Ірану повідомили, що вертоліт, який перевозив президента Ібрагіма Раїсі, ймовірно, потрапив в аварію поблизу азербайджанського міста Джульфа. Глава Ірану саме повертався з Азербайджану, де мав зустріч із президентом Ільхамом Алієвим.

У колоні були три гелікоптери, два з яких — з міністрами та чиновниками — прибули до місця призначення. Рятувальні сили розпочали масштабну операцію з пошуку третього вертольота, у якому летіли президент і глава МЗС.

Уже під ранок 20 травня стало відомо, що президент Ірану та всі інші пасажири, які були на борту гелікоптера, загинули. Reuters з посиланням на іранського чиновника пише, що гелікоптер повністю згорів під час аварії.