США обмежать видачу віз грузинським політикам, причетним до ухвалення закону про «іноагентів»

Протести біля будівлі парламенту Грузії проти закону про «іноагентів»
Протести біля будівлі парламенту Грузії проти закону про «іноагентів»AP Photo / Zurab Tsertsvadze

Сполучені Штати запроваджують візові обмеження щодо грузинських політиків, які відповідальні за підрив демократії у країні — йдеться про ухвалення скандального закону про «іноагентів». Також Вашингтон перегляне свої відносини із Тбілісі.

Про це йдеться в заяві держсекретаря Ентоні Блінкена.

Він наголосив, що ухвалений грузинським парламентом закон про іноземний вплив «пригнічує свободу вираження поглядів, стигматизує організації, які служать громадянам Грузії, і перешкоджає незалежним медіаорганізаціям».

Блінкен підкреслив, що громадяни Грузії висловилися проти цього закону і США побачили «явні ознаки кампанії залякування та застосування насильства для придушення мирного інакомислення».

У відповідь на ці дії грузинської влади Держдепартамент США запроваджує нову політику обмежень у видачі віз для Грузії, яка стосуватиметься людей, причетних до підриву демократії в Грузії, а також членів їхніх сімей. Це стосується також відповідальних за кампанію насильства чи залякування мирних протестувальників.

«Я також розпочинаю сьогодні комплексний перегляд двосторонньої співпраці між Сполученими Штатами та Грузією. Ми продовжуємо сподіватися, що лідери Грузії переглянуть проєкт закону та зроблять кроки для просування демократичних і євроатлантичних прагнень своєї країни», — наголосив Блінкен.

Він додав, що, аналізуючи відносини між США та Грузією, Вашингтон враховує дії Тбілісі під час ухвалення своїх рішень.

Що відбувається у Грузії?

14 травня парламент Грузії у третьому читанні остаточно затвердив закон «Про прозорість іноземного впливу». Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі наклала вето, проте парламент здатен його обійти.

Законопроєкт передбачає, що неурядові та медійні організації, які мають понад 20% доходів з-за кордону, та організації, що виконують інтереси іноземної держави, повинні бути зареєстрованим у спеціальному реєстрі та щороку заповнювати фінансову декларацію.

Протягом тижнів у країні тривали багатотисячні акції проти ухвалення цього документа. Критики законопроєкту вважають його аналогом російського, яким кремль придушує свободу слова у своїй країні. Партія влади Грузії переконує, що нічого спільного в них немає.

Законопроєкт винесли на розгляд через рік після того, як аналогічна ініціатива призвела до багатотисячних протестів та була відкликана.