У НАТО підвищили статус Косова до асоційованого члена. Що це означає?
Парламентська асамблея НАТО схвалила підвищення статусу частково визнаного Косова від спостерігача до асоційованого члена.
Про це повідомляє косовська служба «Радіо Свобода».
Більшість країн підтримали рішення, один голос був проти, а ще 14 країн утрималися.
Президентка Косова Вйоса Османі подякувала країнам-членам НАТО, які схвалили підвищення статусу частково визнаної республіки. Вона впевнена, що майбутнє її країни — в НАТО.
Прем’єр-міністр Косова Альбін Курті назвав цю новину «особливо доречною» напередодні 25-ї річниці завершення Косовської війни.
Натомість глава Управління у справах Косова в уряді Сербії Петар Петкович заявив, що підвищення позиції Косова виявило «подвійну політику Заходу». За його словами, ані гарантії ЄС, ані НАТО «не діють, коли йдеться про сербів».
Напередодні сербські парламентарі попросили Парламентську асамблею НАТО не підвищувати статус Косова, яке Сербія вважає своєю частиною.
У заяві парламенту Сербії стверджується, що надання статусу асоційованого члена стане винагородою Приштині, яка, на думку Белграда, робить усе, щоб перешкодити діалогу між двома країнами.
Що дає новий статус?
Парламентська асамблея НАТО забезпечує зв’язок між Альянсом та парламентами її членів. Вона складається з 281 делегата з усіх 32 країн-членів НАТО. Окрім того, у засіданнях беруть участь делегати 9 асоційованих країн, 4 асоційованих середземноморських країн, а також 8 делегацій парламентських спостерігачів.
Асоційовані члени не мають права голосувати за звіти, резолюції чи керівництво Парламентської асамблеї, а також не роблять внески в її бюджет. А втім, можуть подавати правки до рішень. Крім того, вони можуть бути спеціальними доповідачами.
Косово та НАТО
Косово межує з трьома державами-членами НАТО: Албанією, Чорногорією та Північною Македонією — і теж хоче долучитися до Альянсу.
Колись саме НАТО зіграло вирішальну роль у тому, що Приштина вистояла. З 24 березня по 10 червня 1999 року сили НАТО бомбардували тоді ще Югославію, що стало завершальним етапом Косовської війни, призвівши до виведення югославських військ з території Косова й Метохії. Регіон спершу перейшов під контроль сил НАТО, а пізніше — ООН. У Косові досі перебувають міжнародні сили під керівництвом НАТО — KFOR.
Проте в НАТО є чотири країни, які досі не визнають незалежність цієї балканської республіки: Греція, Іспанія, Румунія та Словаччина. Крім того, Сербія, хоч і не є членом НАТО, на міжнародному рівні відстоює позицію, що Косово не є незалежною державою.
- Поділитися: