Зеленського перед самітом НАТО закликали не порушувати тему членства України в Альянсі — Telegraph
Президента України Володимира Зеленського попросили не порушувати тему членства Києва в НАТО перед Вашингтонським самітом Альянсу. У 2023 році ця тема викликала розбіжності серед союзників.
Про це пише Telegraph з посиланням на джерела.
Співрозмовник видання, ознайомлений з думкою адміністрації президента Джо Байдена, зазначив, що США і більшою мірою Німеччина стурбовані через загрозу росії для решти Альянсу. Тому вони застерегли союзників, щоб ті не вимагали для України чітких часових рамок щодо вступу.
У 2023 році Зеленський назвав «абсурдом», коли лідери НАТО відмовилися надіслати Києву запрошення на повноправне членство в Альянсі під час Вільнюського саміту.
Джерела Telegraph у НАТО зазначили, що високопосадовці Альянсу провели «управління очікуваннями», після того, як деякі країни-члени включно з Великою Британією, прихильні до вступу України, здійснювали на інших нібито завеликий тиск.
Тож в Альянсі виникло занепокоєння, що питанню членства України дозволили домінувати на торішньому саміті, і це призвело до розбіжностей між державами-членами, зазначає видання.
Джерела стверджують, що подібний інцидент у Вашингтоні може зіграти на користь Дональду Трампу напередодні президентських виборів. Колишній президент США та кандидат на майбутніх виборах глави держави неодноразово критикував Альянс.
А втім, хоч лідери НАТО відмовляться надати часові рамки для членства України, вони запропонують те, що описується як «міст» або «шлях» до вступу, щоб демонструвати підтримку цього процесу.
Пакет підтримки, який зараз обговорюється, також підкреслить «здатність України обирати власне майбутнє» та продемонструє, що «шлях до членства стає коротшим», заявили двоє неназваних дипломатів.
Україна та НАТО
З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.
Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.
Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.
Згодом країни «Великої сімки» на саміті НАТО у Вільнюсі погодили спільну декларацію про підтримку України, яка містить гарантії безпеки. Згідно з документом, Україна, зокрема, зобов’язується продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, а також просувати оборонні реформи.
Зеленський назвав «гарними» результати саміту, проте зазначив, що все ж хотів почути запрошення України до Альянсу з чіткими термінами. А втім, за словами глави держави, Україна розуміє, що членство можливе лише після завершення бойових дій.
- Поділитися: