Зеленський домовився з Орбаном про відкриття першої української школи в Угорщині

Премʼєр-міністр Угорщини Віктор Орбан та президент Володимир Зеленський у Києві, 2 липня 2024 року
Премʼєр-міністр Угорщини Віктор Орбан та президент Володимир Зеленський у Києві, 2 липня 2024 рокуОфіс президента

Президент Володимир Зеленський домовився з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном про відкриття в Угорщині першої української школи.

Про це він сказав на спільному брифінгу за підсумками зустрічі у Києві 2 липня.

«Зокрема, ми обговорили [з Віктором Орбаном] відкриття української школи в Угорщині, першої такої школи, і пан прем'єр-міністр запевнив мене у підтримці цього проєкту», — сказав Зеленський.

Орбан, своєю чергою, відзначив, що в Угорщині проживає багато українців та діє самоврядування національної меншини. Через те, що до країни приїхали багато біженців, виникла ціла низка питань щодо можливості українців в Угорщині жити, працювати, забезпечити відповідну школу для своїх дітей зі своїми викладачами, сказав Орбан.

«Тому я з великою радістю почув ініціативу пана президента про відкриття української школи в Угорщині. Зараз українські діти вчаться в багатьох угорських школах, багато угорських викладачів вчать українських дітей. Мені здається, вони непогано працюють. Ми отримали інформацію від українців, які тимчасово перебувають в Угорщині, що їм це подобається. Але ми розуміємо, що ви хочете отримати школу з українською мовою навчання», — сказав Орбан.

Він заявив, що фінансування цієї школи Угорщина бере нас себе.

«Буде стільки шкіл, скільки потрібно. Для нас дуже важливо, щоб українці, які перебувають в Угорщині, почували себе як вдома», — додав Орбан.

Питання нацменшин

Угорщина неодноразово апелювала до питання угорської нацменшини в Україні, закликаючи Київ піти на поступки та запобігати нібито порушенням прав угорців. Це питання Будапешт неодноразово порушував, пробиваючи собі поступки у ЄС. Зокрема погрожував блокуванням євроінтеграції України.

ЗМІ дізналися, що нещодавно Угорщина висунула список з 11 вимог для Києва про посилення захисту прав національних меншин в Україні.

Серед них начебто були пункти про визнання шкіл навіть з одним угорським класом як угорських шкіл; скасування норми про те, який відсоток угорців повинен жити на певній території для визнання її угорською; внесення змін до виборчого законодавства для забезпечення представництва угорців у Верховній Раді; зняття вимоги до державних діячів щодо знання державної мови та дозвіл використовувати угорську.

Однак віцепрем'єрка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина заявила, що жодних зазіхань на територіальну цілісність України від угорського уряду не було. За її словами, уряд прем‘єр-міністра Угорщини Віктора Орбана — «це дуже специфічна група людей, які мають специфічні підходи до перемовин». А втім, вона запевнила, що між державами є діалог, хоч і назвала його «непростим».