Стефанішина прокоментувала 11 вимог Угорщини для вступу України до ЄС, про які писали у ЗМІ

Ольга Стефанішина
Ольга СтефанішинаFacebook

Віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина сказала, що жодних зазіхань на територіальну цілісність України від угорського уряду не було.

Про це вона розповіла в коментарі для телеканалу «Ми — Україна» після молитовного сніданку.

За її словами, уряд прем‘єр-міністра Угорщини Віктора Орбана — «це дуже специфічна група людей, які мають специфічні підходи до перемовин». А втім, вона запевнила, що між державами є діалог, хоч і назвала його «непростим».

Вона також наголосила, що український уряд бачить успіх у двосторонніх відносинах з Угорщиною: «Менш ніж пів року минуло відтоді, як наш президент намагався організувати зустріч з Орбаном в Аргентині, якої той не хотів, до того, як два дні тому прем’єр-міністр Орбан шукав можливості переговорити з президентом Зеленським і розв’язати декілька важливих питань».

Раніше «Європейська правда» стверджувала, що переглянула у європейських колег документи, в яких Угорщина порушила питання про посилення захисту прав національних меншин в Україні. Зокрема, серед 11 пунктів начебто були такі:

  • визнання шкіл навіть з одним угорським класом як угорських шкіл;
  • скасування норми про те, який відсоток угорців повинен жити на певній території для визнання її угорською;
  • внесення змін до виборчого законодавства для забезпечення представництва угорців у Верховній Раді;
  • зняття вимоги до державних діячів щодо знання державної мови та дозвіл використовувати угорську.

Євроінтеграція України та Угорщина

Ще в листопаді 2023-го президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС, щоби просунутися на шляху до вступу в Євросоюз. А вже 25 червня Європейський Союз офіційно розпочав переговори з Україною про вступ.

Під час голосування за відкриття переговорів про членство України в ЄС прем’єр-міністр Угорщини вийшов із зали. З повідомлень ЗМІ стало відомо, що канцлер Німеччини Олаф Шольц запропонував йому «піти випити кави» поза кімнатою, щоб решта 26 лідерів ЄС могли одностайно проголосувати. Орбан заявив, що не хотів «брати рішення на совість країни», тому вийшов із зали.

Згодом він заявив, що в Угорщини буде ще «75 можливостей» заблокувати вступ України до Євросоюзу. Так, Будапешт стверджував, що в Україні порушують права угорців, та погрожував блокуванням євроінтеграції України, якщо Київ не піде на поступки в питанні нацменшин. У Брюсселі підозрювали, що Угорщина вдається до такого шантажу для отримання субсидій.