Усі афганські жінки мають право на притулок у Франції — рішення суду

Ілюстративне фото. Жіноча футбольна команда Афганістану позує для фото в Кабулі, 22 вересня 2022 року
Ілюстративне фото. Жіноча футбольна команда Афганістану позує для фото в Кабулі, 22 вересня 2022 рокуAP Photo / Ebrahim Noroozi

Право на притулок у Франції мають усі афганські жінки, які відмовляються підкорятися правилам, що запроваджені режимом «Талібану».

Такого висновку дійшов Національний суд із питань притулку (CNDA) Франції.

Французький суд посилається на рішення Великої Палати Суду Європейського Союзу від 16 січня 2024 року. У ньому визначається, що, залежно від умов, які переважають у країні, жінки в цілому можуть розглядатися як «соціальна група», яка може отримати статус біженця.

Це стосується випадків, коли жінки піддаються насильству, зокрема сексуальному та домашньому. Якщо вимоги для надання статусу біженця не дотримані, жінка все одно може скористатися додатковим захистом, передбаченим європейським законодавством у разі реальної загрози бути вбитою або стати жертвою актів насильства, заподіяних їй членом їхньої сім’ї чи спільноти.

RFI пояснює, що у Франції право на притулок ґрунтується насамперед на Женевській конвенції 1951 року про статус біженців. Стаття 1 цієї міжнародної конвенції, ухваленої в післявоєнний період, передбачає, що термін «біженець» застосовується до будь-якої людини, яка «цілком обґрунтовано побоюється зазнати переслідувань через свою расу, релігію, національність, приналежність до певної соціальної групи чи політичні переконання».

CNDA потрібно було визначити, чи є афганські жінки «соціальною групою». Суд постановив, що афганські жінки та дівчата в цілому сприймаються афганським суспільством по-іншому і що вони повинні вважатися такими, що належать до «соціальної групи».

Як додали в суді, з моменту свого повернення до влади в серпні 2021 року таліби «підірвали фундаментальні права та свободи афганських жінок і дівчат», зокрема, виключивши їх зі складу тимчасового уряду, а також обмеживши права на догляд за здоров’ям, освіту та свободу зібрань.

Протягом п’яти років Афганістан був провідною країною походження шукачів притулку у Франції: так, у 2022 році афганці подали 17 103 прохання про надання притулку, або 15% від загальної кількості.

Раніше CNDA визнавав, що «соціальною групою» є гомосексуали у деяких країнах, таких як Малі, Туніс чи Єгипет. Також «соціальною групою» розглядалися жінки, які хочуть втекти від примусового шлюбу з Малі, Мавританії, Гвінеї, Буркіна-Фасо, або дівчата, яких могли змусити до обрізання в Єгипті чи Камеруні.

Стан жінок в Афганістані

В ООН заявляють, що фіксують дискримінаційні укази та заходи щодо жінок в Афганістані від серпня 2021 року — після приходу до влади радикального угруповання «Талібан».

Так, у вересні 2021-го в Афганістані призупинили середню освіту для дівчат. В UNAMA (Місія сприяння ООН в Афганістані) зазначають, що хоча «Талібан» обіцяв дозволити середню освіту для дівчат після узгодження навчальної програми з ісламськими цінностями та культурними нормами, прогресу в цьому питанні не відбулося.

А в грудні 2022 року Міністерство вищої освіти країни призупинило навчання жінок в університетах. В ООН пояснюють, що відмова в доступі до освіти може позначитися на фізичному та психічному здоров’ї жінок, а також призвести до домашнього насильства.

Також в Афганістані обмежили право жінок подорожувати чи працювати поза межами свого дому й мати доступ до громадських місць. Крім того, жінок виключили з усіх рівнів ухвалення державних рішень.

В ООН додають, що станом на 2023 рік 13,8 мільйона афганських жінок і дівчат потребували гуманітарної допомоги.