ЗМІ: Проросійську «Альтернативу для Німеччини» хочуть заборонити — депутати Бундестагу висунуть пропозицію

У Німеччині депутати Бундестагу планують звернутися до суду із вимогою визнати проросійську партію «Альтернатива для Німеччини» (AfD) неконституційною і в такий спосіб заборонити її.  

Про це пишуть Tagesschau та Welt з посиланням на джерела. 

Щонайменше по 10 членів від Соціал-демократичної партії, коаліції ХДС/ХСС, «Зелених» і «Лівих» готові подати до Бундестагу пропозицію, щоб Федеральний конституційний суд розпочав процедуру щодо заборони партії. 

Welt вказує, що документ готували місяцями, а 27 вересня його майже завершили. Уже незабаром Бундестаг проголосує за це подання. 

Загалом заяви до Бундестагу мають скерувати не менше ніж 5% відсотків депутатів, тобто 37 парламентарів. 

Окрім вимоги про заборону, заява містить альтернативне рішення — депутати проситимуть припинити державне фінансування для партії. 

У поданні парламентарі закидають AfD порушення людської гідності та вільного демократичного базового порядку. Зокрема, йдеться про численні заяви високопосадовців партії щодо мігрантів, мусульман і сексуальних меншин. 

Серед іншого заява стосуватиметься рішення кількох німецьких судів, один з яких постановив, що Федеральне відомство із захисту конституції може класифікувати AfD як «підозрювану в правому екстремізмі», а розвідка — стежити за діяльністю партії

Водночас міжпартійна вимога заборони AfD викликає суперечки в парламентських групах. Тому варіант, що більшість у Бундестазі підтримає подання, — малоймовірний. Зокрема, у Бундестазі часто виникають побоювання щодо заборони партії, яка має високу підтримку виборців.

Раніше повідомлялося, що німецький канцлер Олаф Шольц скептично ставиться до заборони AfD, оскільки подібні дії — «дуже складна річ у демократії», для якої є «великі перешкоди».

В історії ФНР заборонили лише дві партії: націонал-соціалістичну у 1952 році та комуністичну у 1956 році. А от у 2003 і 2017 роках дві процедури заборони неонацистської Національно-демократичної партії провалилися. 

Більше про AfD

Це ультраправа популістична партія, що з’явилася на політичній арені у 2013 році, а пройшла до німецького парламенту під час виборів у 2017 році. Це були перші місця для ультраправих у Бундестазі з часів Другої світової.

AfD має антимігрантську риторику, виступає за збереження «традиційних цінностей», критикує Європейський Союз та критикує допомогу Україні.

У 2023 році AfD опинилася на другому місці в загальнонаціональних опитуваннях на тлі внутрішньої боротьби в коаліції канцлера Олафа Шольца, повільного зростання економіки та наслідків війни в Україні.

Цього року на виборах до європейського парламенту «Альтернатива для Німеччини» здобула 15,6% і 15 місць. У партії пообіцяли розвинути успіх на загальноєвропейському рівні, а також націлилися на перемогу у вересні в трьох землях Німеччини — Тюрингії, Саксонії та Бранденбурзі. 

Нагадаємо, у червні лідери фракції AfD у німецькому парламенті закликали бойкотувати виступ президента України Володимира Зеленського, назвавши його нелегітимним «президентом війни».