Польці, яка просила Зеленського про ексгумацію родичів, написав Інститут нацпам’яті і прирік її ініціативу на «провал»
Польський інститут національної пам’яті вважає ініціативу президентки Товариства польсько-українського примирення Кароліни Романовської, яка зверталася до президента України Володимира Зеленського щодо ексгумації її родичів, загиблих під час Волинської трагедії, «приреченою на провал».
Про це йдеться в листі польського Інституту нацпам’яті, який опублікувала Романовська.
Там написали, що ініціативи сімей та соціальних інституцій щодо пошуку й гідного поховання «жертв українських злочинів проти поляків» є «надзвичайно важливим». А втім, там вказали, що від імені Польщі цим опікується Інститут національної пам’яті, тому всі звернення щодо таких робіт та ексгумації має здійснювати теж Інститут.
Тим часом заяву від приватної юридичної особи, зокрема Товариства польсько-українського примирення, мовляв, можна вважати лише зверненням, а не офіційним запитом. Крім того, в листі йдеться, що ані Зеленський, ані Український інститут національної пам’яті (УІНП) нібито не можуть розглядати клопотання про ексгумацію, адже її має ініціювати польська установа.
Отже, на думку польського Інституту, заявка «від неуповноваженої організації до невідповідних інстанцій» «прирікає цю важливу ініціативу на провал».
«Крім того, це буде аргументом для української сторони про те, що польські заявки подаються без відповідної процедури. У такому важливому для поляків питанні всі дії мають бути особливо скоординованими», — йдеться в листі до Романовської.
Також там написали, що «останнім часом» Український інститут нацпам’яті «вчинив низку дій», щоб з українського боку координувати роботи з пошуку та ексгумації, але «вони залишаються поза межами правової сфери».
Романовській також пояснили, що її звернення щодо ексгумації в селі Угли теперішньої Рівненської області передбачає ексгумацію не лише її 18 родичів, а «від 60 до 104 жертв». А втім, для цього треба провести детальні додаткові дослідження, щоб визначити імена жертв та вибрати місця проведення археологічних робіт.
«Якщо вдасться проводити заходи в Україні, то, напевно, ці місця будуть реалізовані першими. Подальші дії в контексті конкретних місць залежатимуть від багатьох факторів, але запевняю, що Угли будуть серед них», — йдеться в листі.
Сама Романовська відреагувала на лист від польського Інституту нацпам’яті, написавши, що він нібито «свідчить про те, що без їхньої підтримки наші дії не мали б шансів на успіх».
«Невже наш прогрес був би нічого не вартий, якби Інститут національної пам’яті не брав участі? (…) Моя порада Інститутові національної пам’яті: ніколи не переривайте діалог! Лише розмовами ми можемо розв’язати складні суперечки», — заявила жінка.
Зазначимо, нещодавно в УІНП заявили, що у 2025 році планують провести пошукові роботи жертв Волинської трагедії у Рівненській області. Зазначають, що зроблять це у відповідь на звернення польських громадян, адже від офіційних інституцій запитів до УІНП не було.
- Поділитися: