Вибори в Молдові: правоохоронці почали розслідувати організоване підвезення громадян на дільниці

Ілюстративне фото. Виборча дільниця у Грушево, Молдова, 20 жовтня 2024 року
Ілюстративне фото. Виборча дільниця у Грушево, Молдова, 20 жовтня 2024 рокуAP Photo / Vadim Ghirda

Молдовські правоохоронці зафіксували організований підвіз виборців на виборчі дільниці як всередині держави, так і за кордоном. Тим часом голосування на виборах президента триває.

Про це повідомила поліція. 

Правоохоронці збирають докази у звʼязку з авіаперевезенням громадян з росії в Білорусь, Азербайджан і Туреччину. 

«Такі заходи вживаються для захисту цілісності виборчого процесу та забезпечення того, щоб голос кожного громадянина виражався вільно, без тиску та невиправданого впливу», — наголосили поліціянти. 

Тим часом явка на виборчих дільницях перевищила показники під час першого туру, передає NewsMaker. Центральна виборча комісія (ЦВК) Молдови вказує, що проголосувати прийшли 1 641 997 громадян станом на 19:45. 

А втім, не минулося без інцидентів. Зокрема, на виборчі дільниці за кордоном надійшли чотири неправдиві повідомлення про мінування, також повідомлення про мінування були й у Молдові.  

Окрім того, ресурси ЦВК зазнали хакерської атаки.

Перевезення молдован з росії

Напередодні другого туру місцеві ЗМІ написали, що громадяни Молдови безоплатно повертаються з росії на батьківщину автобусами. У поліції вважають, що перевезення організували «в певних інтересах».

У рф пояснювали, що для молдован, які хочуть повернутися додому для участі у другому турі, організовують безплатний транспорт.

Згодом стало відомо, що Кишинів попередив кілька країн ЄС, що росія може спробувати перешкодити голосуванню емігрантів на виборчих дільницях за кордоном.

Вибори президента в Молдові

20 жовтня відбувся перший тур президентських виборів у Молдові. Найбільшу кількість голосів набрали чинна президентка Мая Санду (42%) та колишній генеральний прокурор країни Александр Стояногло (26%).

А вже 3 листопада стартував другий тур. Низка соціологів пророкують перемогу чинної лідерки країни.

У медіа ці вибори часто називають вибором Молдови між Заходом та росією, де Санду представляє прозахідний вектор розвитку, а Стояногло — проросійський.

Паралельно з першим туром у Молдові відбувався референдум щодо членства країни в Європейському Союзі. Виборці з мінімальною перевагою в 10 564 голоси підтримали закріплення проєвропейського курсу в конституції.