Байден: Ізраїль і «Хезболла» офіційно домовилися про припинення вогню

Президент США Джо Байден
Президент США Джо БайденFacebook / The White House

Ізраїль та Ліван погодилися на угоду про припинення бойових дій, це станеться вже вранці 27 листопада.

Про це заявив президент США Джо Байден.

Протягом наступних 60 днів Ізраїль поступово виведе свої війська з ліванських територій, тим часом армія Лівану — розгорне свої сили в регіоні. А от «Хезболла» припинить свою збройну присутність уздовж кордону на південь від річки Літані.

Так, рішення гарантує захист Ізраїлю від загрози з боку ліванського угруповання «Хезболла» та інших терористичних організацій, що діють із Лівану, передають у Білому домі.

«Це оголошення створить умови для відновлення тривалого спокою та дозволить жителям обох країн безпечно повернутися до своїх домівок по обидва боки блакитної лінії», — наголосив Байден разом зі своїм французьким колегою Емманюелем Макроном.

Сполучені Штати та Франція пообіцяли співпрацювати з обома країнами, щоб забезпечити повну реалізацію та виконання цієї домовленості. Також країни зобов’язалися підтримувати розвиток Лівану, зокрема зусилля з розбудови збройних сил.

Міністр закордонних справ Лівану Абдалла Бу Хабіб уже заявив, що ліванська армія буде готова розгорнути щонайменше 5000 військових після виведення ізраїльських військ, цитує Reuters.

Нагадаємо, прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що в разі порушення угоди «Хезболлою» країна атакує у відповідь.

Ізраїль та «Хезболла»

Від жовтня 2023-го, коли між палестинським угрупованням ХАМАС та Ізраїлем почалася війна, значне загострення сталося і з ще одним близькосхідним ворогом країни — «Хезболлою». Зокрема тоді бойовики обстріляли Ізраїль «на знак солідарності» з палестинцями.

Вже у липні 2024 року, після чергового удару угруповання, тодішній міністр закордонних справ Ізраїлю Ісраель Кац заявляв: «Ми наближаємося до того моменту, коли зіткнемося з тотальною війною проти “Хезболли” та Лівану».

А у вересні Армія оборони Ізраїлю почала активні дії проти ліванської організації: вбивство низки високопосадовців, включно з лідером угруповання Хасаном Насраллою, та серія атак на території Лівану.

Зокрема, у той період сталося кілька операцій, які за даними низки ЗМІ організував Ізраїль. Йдеться про майже одночасний вибух сотні кишенькових пейджерів членів «Хезболли» та вибух їхніх радіоприймачів та рацій. Хоча країна спростувала свою причетність.

Вже 30 вересня ізраїльські військові заявили, що розпочали «обмежені, локалізовані та цілеспрямовані рейди» проти угруповання «Хезболла» у прикордонні на півдні Лівану.

Цілями були об’єкти та інфраструктура «Хезболли», що розташовані в селах поблизу кордону та становлять «безпосередню загрозу» для ізраїльських громад на півночі Ізраїлю, переконували у Тель-Авіві.

Тоді США підтримали дії Ізраїлю, хоча й закликали уникати ескалації. Франція та Німеччина наголосили на необхідності дипломатичного розв’язання конфлікту​. 

Іран та Сирія, союзники «Хезболли», розглядали ізраїльські атаки як агресію. Іран підтримував «Хезболлу» як частину так званої осі опору проти Ізраїлю та його союзників.

Зазначимо, «Хезболла» була сформована у відповідь на ізраїльську окупацію Лівану в 1982 році. Вона розглядає Ізраїль як «нелегальне узурпаторське угрупування, засноване на зрадливості, різанинах та ілюзіях».