У Грузії знову розігнали багатотисячний протест: серед мітингарів — десятки поранених і сотня затриманих

Грузинська поліція проходить повз протестувальників під час заворушень у Тбілісі, 30 листопада
Грузинська поліція проходить повз протестувальників під час заворушень у Тбілісі, 30 листопадаAP Photo / Zurab Tsertsvadze

Грузинські силовики знову розігнали багатотисячну акцію протесту, який спалахнув через відмову влади проводити переговори про вступ до ЄС.

Про це повідомляють «Эхо Кавказа», Newsgeorgia, JAM News.

Як і минулого дня, протестувальників розганяють за допомогою водометів та газу, серед постраждалих — журналісти. Мітингарі тим часом намагалися побудувати барикади з усього, що було під рукою: з лавок, сміттєвих баків, шин та навіть електросамокатів.

Протестувальники намагалися відбитися від нападів поліціянтів, а тому, окрім спорудження барикад, вони запускали феєрверки в бік силовиків, аби не підпустити тих до себе.

Також на відео зафіксували моменти побиття вже постраждалих унаслідок сутичок протестувальників. Поранень зазнали десятки мітингарів.

Загалом мітинг тривав упродовж семи годин. У МВС Грузії тим часом заявили про затримання 107 мітингарів. Загалом за два дні арештували близько 150 протестувальників. Ще 10 правоохоронців, як повідомляється, зазнали поранень.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала масштаби нинішніх протестів «небаченими» і закликала поліцію «не підіймати руку» на протестувальників.

«Ані на [проспекті] Руставелі, ані в інших містах не відбувається нічого, що потребує вашої участі та розгонів, тож відповідальність за все це тільки ваша і ваших начальників. Нехай і ваші начальники про це подумають», — звернулася вона до правоохоронців.

Що відбувається у Грузії?

Грузинська опозиція не визнає результатів парламентських виборів, де перемогла партія «Грузинська мрія». Міжнародні спостерігачі відзначили, що голосування було затьмарене нерівними умовами, тиском і напругою. Грузинські правоохоронці відкрили 47 кримінальних справ щодо ймовірних злочинів, повʼязаних з парламентськими виборами. Зокрема, обвинувачення висунули двом підозрюваним, які вкинули цілу пачку бюлетенів до урни на одній з дільниць.

Європарламент не визнав результати парламентських виборів у Грузії та вимагає провести нові. Проте Тбіліський суд відхилив усі позови опозиційних політсил та громадських організацій, які вимагали визнати недійсними підсумкові протоколи окружних комісій.

Опозиційні партії Грузії оголосили про безстроковий вуличний протест із вимогою провести нові парламентські вибори.

Тим часом «Грузинська мрія» одноосібно затвердила новий парламент, призначила дату виборів президента, висунула свого кандидата й оголосила про відмову від переговорів про вступ у ЄС до 2028 року.

Останнє рішення розпалило нову хвилю протестів, які обернулися сутичками. На світанку 29 листопада грузинські спецпризначенці жорстко розігнали протест під парламентом, десятки людей, зокрема журналістів і політиків, побили й затримали.