У Сирії звільнили в’язнів з тюрми, відомої як «бійня для людей». Волонтери шукають її «секретне підземне крило»
Сирійські повстанці та волонтери шукають, чи існує секретний підземний рівень у закритій військовій тюрмі Седная, де після захоплення установи без нагляду можуть помирати в’язні. Ця в’язниця відома як «бійня для людей» через жахливі тортури над ув’язненими.
Про це повідомляють Al Jazeera, BBC та Guardian.
Седная — давно відома правозахисникам установа, розташована за 30 км на північ від Дамаска в Сирії. В’язниця перебувала під юрисдикцією міністра оборони та управлялася військовою поліцією. За даними Amnesty International, на її території є дві будівлі, які можуть вмістити 10-20 тисяч ув’язнених.
Седная стала відомою через практики застосування тортур і надмірної сили після бунту ув’язнених у 2008 році. А з початком кризи в Сирії у 2011 році цю в’язницю називають «кінцевим пунктом призначення» — як цивільних опонентів влади, так і військовослужбовців, підозрюваних у протистоянні режиму.
Після повалення режиму Башара Асада у соцмережах поширилося відео, як повстанці відкривали тюремні камери Седнаї, щоб звільнити затриманих, зокрема жінок і дітей. Один чоловік заявив, що його мали стратити саме в той день.
Журналіст Guardian заявив, що зміг отримати доступ до Седнаї, куди ринули тисячі людей. Зокрема — родичі зниклих безвісти, які сподівалися побачити знайомі обличчя серед ув’язнених.
За словами журналіста, усередині люди блукали лабіринтом, переходячи від камери до камери. Вони, зокрема, поспішали знайти прихований підземний корпус — так зване червоне крило — через побоювання, що в’язні голодують без їжі та задихаються від нестачі повітря.
За словами повстанців, кожне крило у цій тюрмі спеціалізувалося на різних формах тортур. У камерах немає вікон у зовнішній світ. Приміщення були завалені ковдрами та одягом, скинутими, коли на початку дня в’язнів раптово звільнили повстанці.
Волонтерська організація «Білі шоломи» оголосила, що відправила 5 спеціалізованих груп екстреної допомоги до Седнаї для дослідження прихованих підземних камер, у яких, за словами ексв’язнів, утримуються люди.
Поки жодних доказів, що існують якісь таємні двері до підземної зони, не знайшли. «Білі шоломи» використовують звукові зонди та пошукове обладнання, кінологічні групи, а також радяться з людьми, «які знають входи у в’язницю і таємні ходи». Пошуки обіцяють продовжувати, доки точно не ідентифікують усі секції.
Репортер Guardian повідомив, що в хаосі люди, які шукали родичів у тюрмі, забирали звідти записи й перевіряли, чи знають вони когось зі згаданих. Однак правозахисні групи попереджають, що записи повинні зберігатися впорядковано, щоб можна було задокументувати долю близько 136 тисяч людей, заарештованих режимом Асада.
- Поділитися: