У Трампа обговорюють превентивні удари по Ірану, аби стримати його ядерну програму — WSJ

Новообраний президент США Дональд Трамп
Новообраний президент США Дональд ТрампAP Photo / Carlos Osorio

Команда новообраного президента США Дональда Трампа зважує, як можна було б перешкодити Ірану створити ядерну зброю. Зокрема, там розглядають превентивні авіаудари, що порушило б давню політику стримування Тегерана за допомогою дипломатії та санкцій.

Про це пише Wall Street Journal з посиланням на джерела. 

Варіант військового удару по ядерних об’єктах зараз більш серйозно розглядають деякі члени перехідної команди Трампа, які зважують такі питання як падіння режиму Башара Асада у Сирії, майбутнє військ США в регіоні та знищення Ізраїлем угруповань «Хезболла» й ХАМАС. 

Послаблення позицій Ірану в регіоні та нещодавні викриття ядерної роботи Тегерана призвели до активізації внутрішніх дискусій, кажуть неназвані чиновники. Однак усі обговорення цього питання залишаються на ранніх стадіях.

За словами двох співрозмовників WSJ, Трамп під час останніх розмов з прем’єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу заявляв, що стурбований просуванням іранської ядерної програми. Обраний президент хоче мати плани, які б допомогли завадити цьому, але водночас не призвели б до розпалювання нової війни.

Так, у команді Трампа розглядають два варіанти. 

Перший передбачає відправлення на Близький Схід більшої кількості американських сил, військових літаків і кораблів. США також могли би продавати Ізраїлю сучасну зброю, наприклад бомби для підриву бункерів, аби посилити спроможності для виведення з ладу іранських ядерних об’єктів.

Альтернативний шлях пропонує використати загрозу військової сили, що в поєднанні з санкціями змусило б Тегеран погодитися на дипломатичне врегулювання.

Ядерний потенціал Ірану

У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.

Одним із головних пунктів договору було зобов’язання Тегерана не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.

2018 року тодішній президент США Дональд Трамп вийшов із пакту, вважаючи його недостатнім, а Ізраїль привітав цей вихід. Решта учасників угоди не підтримали це рішення й заявили, що продовжать дотримуватися домовленостей.

Натомість Іран відтоді активізував певну ядерну діяльність, поклавши край прагненню світових держав повернутися до угоди. А втім, сам Тегеран заперечує намір створити ядерну зброю і каже, що його програма спрямована лише на мирні цілі.

2021 року намагалися відновити переговори щодо повернення до ядерної угоди. Але помітного успіху в перемовинах не було. А зараз переговорам щодо угоди може завадити військова співпраця Ірану з росією.

А в лютому 2023 року МАГАТЕ виявило, що Іран збагатив уран до 84% — це лише на 6% менше, ніж необхідно для створення ядерної зброї. Тегеран це заперечує. Наразі інспектори визначають, чи Іран це зробив навмисно, чи така концентрація виникла випадково.