У Франції люди вийшли на вулиці, щоби відсвяткувати смерть ультраправого Ле Пена. Деяких затримали

У Франції люди вийшли на «святкування» смерті французького політика та засновника ультраправої партії «Національне об’єднання» Жана-Марі Ле Пена. Під час таких акцій деяких людей затримали. 

Про це пишуть Le Figaro та BFMTV.

Напередодні ввечері в Парижі 650 людей зібралися на площі Республіки. Там противники Ле Пена тримали багато плакатів і співали пісень «на честь» його смерті. Згодом у столиці країни правоохоронці затримали трьох людей. 

Подібні зібрання відбулися і в інших місцях Франції, зокрема в Марселі, а також у Ліоні, де на вулиці вийшли близько 600 людей. Зрештою там затримали сімох демонстрантів.

Речниця французького уряду Софі Пріма розкритикувала такі «святкування», хоча й зауважила, що політик «висловлював неприйнятні коментарі» та «іноді діяв у неприйнятний спосіб».

«Мертвий, навіть ворог, має право на повагу. Він і його сім'я мають право на повагу та наші співчуття», — сказала Пріма, повторивши слова самого Жана-Марі Ле Пена після смерті експрезидента Франції Жака Ширака.

Нагадаємо, про смерть ультраправого француза стало відомо напередодні, 7 січня. Йому було 96 років.

Про Ле Пена

Жана-Марі Ле Пена називають «найсуперечливішою сучасною політичною фігурою Франції» та «колекціонером судових вироків».

Зокрема, його кілька разів судили та штрафували за заперечення злочинів проти людства: Ле Пен назвав Голокост «простою деталлю» в історії Другої світової війни, хвалив Філіпа Петена — голову колабораціоністського уряду Віші.

Йому також закидали расизм і ксенофобію. Наприклад, Ле Пен припустив, що смертельний вірус Ебола може стати порятунком від глобального демографічного вибуху. Також він публічно заявляв, що роми смердять (за що отримав вирок).

У 1972 році Ле Пен брав участь у створенні ультраправого «Національного фронту», ставши на чолі партії. Головною віссю кампанії він зробив критику імміграції. Ле Пену вдалося вивести «Національний фронт» на передній план політичної сцени в 1980-х роках.

У 2011 році його дочка Марін Ле Пен замінила його на посаді глави «Національного фронту», а він став почесним президентом. Та вже у 2015 році, коли Марін Ле Пен намагалася «очистити» ім’я партії, їй довелося виключити батька через його різкі заяви. Наступного року він створив нову крайню праву партію Comités Jeanne («Комітети Жанна»).

Жан-Марі Ле Пен п’ять разів був кандидатом у президенти, навіть дійшовши до другого туру голосування у 2002 році. У 2004-му став членом Європарламенту й обіймав цю посаду до 2019 року, після чого покинув активне політичне життя.