Інтерпол розблокував можливість виставляти «червоні картки» на воєнних злочинців рф — поліція
Щодо воєнних злочинців рф можна буде оголошувати «червоне оповіщення» Інтерполу, за яким правоохоронців у всьому світі проситимуть установлювати їхнє місцеперебування або тимчасово затримувати для подальшої екстрадиції.
Про це розповів начальник Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України Віталій Касап в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна».
Він розповів, що в середині 2022 року Національне Центральне Бюро (НЦБ) Інтерполу в Україні направило на розгляд Генерального секретаріату Інтерполу (ГСІ) низку запитів на публікації «червоних оповіщень» щодо росіян, які скоїли воєнні злочини на території України.
Після майже двох років розгляду, у травні 2024 року, Генсекретар Інтерполу відмовив, аргументуючи це тим, що виконання запитів країни, що воює, матиме потенційні ризики для репутації організації та її країн-членів.
Україна не погодилася. Так, у червні 2024 року під час Європейської регіональної конференції Інтерполу делегація Нацполіції звернулася до учасників заходу з пропозицією розглянути питання спроможності Інтерполу використовувати свої інструменти у відповідь на запити у межах розслідування воєнних злочинів. Пропонувалося детальне вивчення питання у Європейському Комітеті Інтерполу, до якого Україна входить із 2021 року.
Попри спротив представників росії та Білорусі, пропозицію України підтримали.
За словами Касапа, Україна напрацювала та представила членам комітету ґрунтовну аргументацію, чому позиція Інтерполу є хибною та має бути переглянута. У підсумку генсекретар Інтерполу Вальдес Уркіза повернув можливість Україні та іншим країнам використовувати інструменти для розслідування воєнних злочинів.
Тепер, наприклад, Міжнародний кримінальний суд може подати запит на публікацію «червоного оповіщення» щодо своїх фігурантів. Також до Інтерполу зможе звертатися спецтрибунал щодо агресії з боку росії (коли такий буде створений). Розглядатимуть і запити від органів, створених Радою Безпеки ООН, та від країн-членів Інтерполу.
Україна, окрім того, отримує шанс використати ці інструменти щодо воєнних злочинців не лише з росії чи Білорусі, а й інших країн.
«Це ті самі найманці та іноземці — члени численних ПВК, або ж громадяни нашої держави, які також скоювали воєнні злочини проти громадян України», — пояснив Касап.
Також Україна зможе використовувати інші інструменти Інтерполу: пошук цивільних, безвісно зниклих за особливих обставин, що стало результатом скоєння воєнних злочинів; вносити до баз даних витвори мистецтв, які були викрадені окупантами тощо.
- Поділитися: