World Press Photo поставило під сумнів авторство найвідомішого фото В’єтнамської війни

Фотограф Нік Ут тримає в руках фото, за яке отримав Пулітцерівську премію. Поруч — героїня знімка Кім Фук
Фотограф Нік Ут тримає в руках фото, за яке отримав Пулітцерівську премію. Поруч — героїня знімка Кім ФукALBERTO PIZZOLI / AFP via Getty Images

Організація World Press Photo, яка щороку присуджує найпрестижнішу премію з фотожурналістики, більше не вказуватиме Ніка Ута автором фото «Жах війни» через припущення, що насправді світлину зробив не він.

Про це пише France 24.

В організації заявили, що провели власне розслідування після прем’єри документального фільму «Стерв’ятник», у якому й озвучили припущення, що відоме фото зробив не Нік Ут, який отримав за нього Пулітцерівську премію та нагороду «Фото року» від World Press Photo, а маловідомий місцевий фрилансер Нгуєн Тхань Нге.

Той заявив, що «впевнений», що відома світлина — це його фотографія. Однак іще в лютому Ут наполягав, що зображення належить йому, назвавши сумніви в цьому «ляпасом по обличчю».

За результатами розслідування, яке тривало із січня до травня і під час якого аналізували локації, відстані й використані камери, World Press Photo встановило, що двоє інших фотографів «могли мати кращу позицію для знімання, ніж Нік Ут».

Саме тому там вирішили тимчасово припинити вказувати Ута як автора фотографії «Жах війни».

Тим часом агентство Associated Press заявило, що продовжуватиме вказувати Ута як автора фото, водночас визнавши, що його власне розслідування «порушило реальні питання [щодо авторства знімка], на які ми, можливо, ніколи не зможемо дати відповіді».

«Ми з'ясували, що неможливо точно встановити, що саме сталося того дня на дорозі, [де зроблено знімок] чи в редакції понад 50 років тому», — йдеться у заяві.

Фото «Жах війни» часто називають таким, яке зупинило війну у В’єтнамі. На ньому дев'ятирічна Кім Фук біжить оголеною по дорозі біля Трен Бангу у Південному В’єтнамі після того, як через скид південнов'єтнамського напалму вона зазнала опіків спини.