Міжнародна федерація Червоного Хреста створила групу для перевірки російського ЧХ

Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста розглянула звинувачення щодо діяльності російського Червоного Хреста. Там створили групу для перевірки діяльності відділення руху. 

Про це свідчить повідомлення на сайті МФЧХ.

У русі оголосили, що після звинувачень щодо РЧХ їх перевірили на правдивість і вирішили створити Групу нагляду Правління для оцінки, виявлення, моніторингу та надання організації рекомендацій щодо коригування дій. 

Також МФЧХ рекомендує провести навчання принципів міжнародного гуманітарного права для персоналу та волонтерів місцевих відділень.

Перевірка встановила, що російського Червоного Хреста немає в Донецькій, Луганській, Херсонській та Запорізькій областях. Водночас зазначається, що партнерство з дитячим табором «Артек» потребує «серйозного перегляду».  

Також у МФЧХ виявили, що деякі представники російського Червоного Хреста робили політичні заяви, які не відповідають принципам МКЧХ. Це питання розглядатиме Комісія з етики.

Окрім того, там стверджують, що очільник РЧХ Павло Савчук, який і підписав угоду про співпрацю з «Артеком», більше не є членом «Загальноросійського народного фронту».

А втім, уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець наголосив, що щодо присутності у Криму та факту того, що російська організація вкрала майно в українського Товариства, — в матеріалі немає жодної згадки. 

На переконання Лубінця, Групі варто також надати висновки щодо низки інших порушень, які вчинив РЧХ. Зокрема, щодо:

  • збору російським Червоним Хрестом коштів для підтримки сімей мобілізованих та військовослужбовців;
  • викрадення приміщень, автомобілів, оргтехніки в Українського Червоного Хреста в Криму;
  • підтримки кампанії з мобілізації для війни в Україні.

Тепер наглядова група надасть свої висновки протягом найближчих чотирьох місяців із регулярним оновленням Правління.

«Сподіваюся, за 4 місяці організації не забракне сили і сміливості рішуче відреагувати на очевидні порушення російського Червоного Хреста!» — наголосив омбудсмен. 

Що передувало?

У березні журналісти-розслідувачі зʼясували, що декілька членів правління РЧХ відкрито підтримують війну проти України, а його очільник Павло Савчук активно співпрацював з кількома підсанкційними пропагандистськими організаціями, що підтримували російських солдатів на передовій.

Журналісти стверджують, що в січні 2024 року Савчук підписав угоду про співпрацю з дитячим табором «Артек» в окупованому Криму. На директора цього табору наклали санкції за причетність до депортації українських дітей.

Після цього омбудсмен Дмитро Лубінець закликав перевірити РЧХ на тлі інформації про підтримку війни рф проти України. Він звернувся до Міжнародної федерації Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.