Розгляд майже 11 тисяч кримінальних справ зупинили через мобілізацію обвинувачених — NGL.media
Через наміри мобілізовувати обвинувачених, розгляд близько 11 тисяч кримінальних проваджень зупинився. Серед них — справи про зґвалтування неповнолітніх, смертельні ДТП та пособництво у замовних вбивствах.
Про це пише NGL.media, покликаючись на власноруч створену базу судових справ, розгляд яких призупинили на підставі 335 статті Кримінального процесуального кодексу.
Як вказують журналісти, загалом через мобілізацію зупинився розгляд 10 775 справ. Журналісти вибірково проаналізували 400 проваджень і виявили, що близько 100 обвинувачених (майже 25%) у цих справах вчинили інкриміновані їм злочини вже у статусі військових. Із решти справ у 95% випадків суди припинили розгляд після мобілізації обвинувачених. І лише у 5% справ суд відмовився це зробити.
Журналісти вказують, що у частини з таких мобілізованих було природне бажання долучитися до війська, однак деякі, ймовірно, можуть у такий спосіб ухилятися від відповідальності.
Так, наприклад, ексдепутата Хмельницької обласної ради Миколу Харкавого підозрювали в підбурюванні до давання хабаря та шахрайстві. Його засудили до 7 років ув’язнення, однак його адвокати подали апеляцію, а вже за кілька днів, 24 лютого 2022 року, почалася повномасштабна війна.
Згодом, у травні 2022 року, Харкавий мобілізувався до ЗСУ, а Вища рада правосуддя призупинила розгляд його справи.
Іншим прикладом є справа, яку розглядали у Броварському міськрайонному суді Київської області з 2019 року — про зґвалтування неповнолітньої. Журналісти з’ясували, що у травні 2022 року суд зупинив розгляд провадження через мобілізацію підозрюваного. Той влаштувався заступником командира військової частини з морально-психологічного забезпечення.
Мобілізація засуджених
У лютому в Міністерстві юстиції заявили, що пропонуватимуть «більш радикальні» кроки щодо мобілізації засуджених. Окрім того, у відомстві оголосили, що працюють над питанням мобілізації ув’язнених.
Згодом Верховна Рада в першому читанні підтримала законопроєкт, який передбачає дозвіл певним категоріям увʼязнених громадян служити в Збройних силах України.
Документ пропонує надавати можливість залучатися до військової служби тим, кому присудили обмеження або позбавлення волі за нетяжкими статтями.
На думку авторів, це дозволить створити додаткові можливості для комплектування ЗСУ та дасть додаткову мотивацію ув'язненим «до виправлення та виконання обов’язку з відсічі збройної агресії проти України».
- Поділитися: