«Одна з улюблених брехень рф»: Кулеба спростував, що Україна нібито відхилила мирну угоду навесні 2022 року

Дмитро Кулеба
Дмитро КулебаМЗС України

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба спростував, що Україна та росія були близькі до мирної угоди навесні 2022 року, однак Київ буцімто відхилив її. 

Про це йдеться у його заяві. 

«Це одна з улюблених брехень, яку просуває росія та її симпатики, щоб змістити фокус… і звинуватити. Однак при більш пильному розгляді фактів виявляється, що вся ця історія не витримує критики», — заявив глава українською дипломатії. 

Він зауважив, що таким наративом росія прагне перекласти провину за війну на Україну, тому концентрує увагу суспільства не на повномасштабному вторгненні, а саме на перемовинах. Так, москва хоче показати, що буцімто хотіла миру, але Україна «відкинула його». 

Міністр нагадав, що українська і російська делегації справді проводили перемовини у Стамбулі навесні 2022 року.

«Але позиції були настільки різними, а вимоги росії настільки абсурдними, що перспективи якогось реального рішення навіть не проглядалися. Ті проєкти документів, які злили у ЗМІ, лише відображають, що дискусія була, але не можуть вважатися справжнім текстом угоди», — заявив Кулеба.

Він наголосив, що в березні та квітні 2022 року «нічого не було домовлено».

Окрім того, глава МЗС прокоментував заяви щодо того, що експрем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон приїздив до Києва і нібито тиснув на президента Володимира Зеленського, щоб той не укладав мирної угоди.

«Це дуже смішна історія. По-перше, будь-хто, хто коли-небудь знайомий з президентом, знає, що він не та людина, на яку можна тиснути на будь-яке рішення. По-друге, тому що процес переговорів між делегаціями фактично тривав протягом квітня і навіть травня далеко після візиту Джонсона», — пояснив міністр. 

Більше про неукладену мирну угоду

У березні газета Wall Street Journal дізналася про проєкт майже узгодженої мирної угоди між Україною та росією, яку розробили у квітні 2022 року, але так і не підписали. Документ мав перетворити Україну на «постійно нейтральну державу, яка не бере участі у військових блоках» і якій заборонено відновлювати свою армію за підтримки Заходу, а також залишити Крим під контролем росії.

Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, який брав участь у тих переговорах, заявив, що названі пункти були умовами росії, на які Україна «ніколи не погоджувалася».