Малюська припустив, що восени країни можуть досягнути бачення формату спецтрибуналу для рф

Міністр юстиції Денис Малюська заявив, що вже цієї осені можуть досягнути фінального бачення формату спеціального трибуналу щодо злочину агресії росії проти України.
Про це він сказав у коментарі «Укрінформу».
Міністр заявив, що перемовини щодо створення трибуналу затягнулися, однак останнім часом, за інформацією від його колег, засідання так званої Core Group просунулись «дуже далеко».
«Приблизний формат трибуналу, який видається членам перемовин оптимальним, він більш-менш визначений. Виглядає все більш-менш оптимістично. Є шанси, що вже цієї осені, можливо, ми вийдемо на якісь фінальні компроміси та бачення формату трибуналу», — розповів Малюська.
Водночас очільник Мінʼюсту додав, що все залежить від перемовної групи й від бачення урядів і парламентів країн-учасниць. За його словами, нині на рівні перемовників є розуміння, що «процес рухається», і є сподівання, що буде досягнуто певного спільного компромісу щодо створення трибуналу та врахування інтересів України й партнерів.
«Ключова проблема, яка була, є, і залишиться, яку потрібно відстежувати як маркер успіху чи неуспіху перемовин, — це можливість засудження путіна, його найближчого оточення таким трибуналом», — заявив він.
Як пояснив міністр, наприклад, Міжнародний кримінальний суд (МКС) може розглядати справи щодо володимира путіна. Однак загалом президенти користуються правом на імунітет.
«Власне, чи користуватимуться ці особи імунітетом від новоствореного трибуналу, щодо цього йшла і триває найбільша дискусія серед учасників», — додав Малюська.
Спецтрибунал для покарання росії
В Офісі президента ще у вересні 2022-го повідомили, що Україна пропонує країнам «Великої сімки» та іншим державам-партнерам підтримати ініціативу зі створення спеціального міжнародного трибуналу для покарання росії за злочин агресії проти України.
У Міністерстві закордонних справ України пояснювали, що міжнародне кримінальне правосуддя має достатньо інструментів для розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності та злочину геноциду. Але наявні інституції постають перед «об’єктивними правовими перешкодами» в розслідуванні злочину агресії проти України. Саме тому необхідне створення спеціального трибуналу, який буде здатен притягнути до відповідальності керівництво рф саме за цей злочин.
16 січня до Європарламенту надійшла пропозиція запровадження спецтрибуналу для росії. Відтоді свою підтримку висловили низка країн і високопосадовців ЄС. А Нідерланди висловилися, що готові прийняти трибунал над росією в себе.
У серпні 2023 року заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов на тлі цього заявив, що Україна не погодиться на будь-який гібридний формат трибуналу, де розглядається його створення як частини української судової системи, і додав, що обговорення щодо трибуналу ще тривають.
Нині над створенням трибуналу працюють понад 40 держав.
- Поділитися: