ОП: Для створення трибуналу для рф розглядають три варіанти. З форматом планують визначитися до кінця року (ОНОВЛЕНО)
Для створення спеціального трибуналу за злочин агресії проти України розглядають три варіанти. Формат трибуналу може бути визначено вже до кінця цього року.
Про це розповів заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов, пише «Інтерфакс-Україна».
Так, Україна наполягає на моделі створення трибуналу за допомогою рішення Генеральної асамблеї ООН. Однак ключові міжнародні партнери України — США, Франція, Велика Британія, Німеччина — адвокатують, зі свого боку, можливість створення гібридного трибуналу як частини української судової системи.
Україна проти такого варіанта, зокрема через потребу вносити зміни до Конституції України та загрозу звуження юридичної оцінки злочину агресії.
На конференції щодо створення спецтрибуналу Смирнов заявив, що українська модель «не злетіла», бо кілька західних столиць, побоюються, що їх самих згодом покарають з«а російською схемою», пише «Європейська правда».
Цитуючи Смирнова, ЄП пише, що Україна зважилася на поступки щодо трибуналу і вже не відкидає ідею створити так званий інтернаціоналізований трибунал, але за умови, що його основою буде не українська судова система. За цього варіанту трибунал створюється в іншій країні, правова система якої заслуговує на довіру з подальшим голосуванням у Генасамблеї ООН.
Оновлено 23 серпня. Смирнов, реагуючи на публікації ЗМІ, наголосив, що Україна не погодиться на будь-який гібридний формат трибуналу, де розглядається його створення як частини української судової системи, а обговорення щодо трибуналу ще тривають.
Трохи контексту
Україна пропонувала обійти російське вето у Раді Безпеки ООН і ухвалити рішення Генеральної Асамблеї ООН про створення міжнародного спеціального суду, окремої інституції для розслідування єдиного злочину — російської агресії проти України.
Цей спецтрибунал, на відміну від Міжнародного кримінального суду, мав розглядати справи заочно, щоб президент рф володимир путін міг отримати офіційний статус міжнародного злочинця ще до того, як втратить владу. Зараз судити чинних президентів та урядовців неможливо через їхній імунітет. Однак ця ідея не сподобалася партнерам України.
«Не варто недооцінювати позицію наших ключових міжнародних партнерів — США, Францію, Велику Британію, Німеччину — які адвокатують, зі свого боку, можливість створення гібридного трибуналу як частини української судової системи», — заявив Смирнов.
Зрештою, за його словами, формат спеціального трибуналу за злочин агресії рф проти України може бути визначено вже до кінця цього року.
Що передувало?
В Офісі президента ще у вересні 2022-го повідомили, що Україна пропонує країнам «Великої сімки» та іншим державам-партнерам підтримати ініціативу зі створення спеціального міжнародного трибуналу для покарання росії за злочин агресії проти України.
У Міністерстві закордонних справ України пояснювали, що міжнародне кримінальне правосуддя має достатньо інструментів для розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності та злочину геноциду. Але наявні інституції постають перед «об’єктивними правовими перешкодами» в розслідуванні злочину агресії проти України. Саме тому необхідне створення Спеціального трибуналу, який буде здатен притягнути до відповідальності керівництво рф саме за цей злочин.
16 січня до Європарламенту надійшла пропозиція про запровадження спецтрибуналу для росії. Відтоді свою підтримку висловили низка країні високопосадовців ЄС. А Нідерланди готові прийняти трибунал над росією в себе.
- Поділитися: