Норвегія дозволила Україні виробляти артснаряди за своїми технологіями. Це вже друга подібна ліцензія

Снаряди калібру 155 мм
Снаряди калібру 155 ммNammo

Уряд Норвегії дозволив передати свої оборонні технології Україні щодо виробництва артилерійських снарядів 155-мм. Осло також профінансує процес. 

Про це повідомили в уряді країни.

Норвезький премʼєр-міністр Йонас Гар Стере наголосив, що Україна має велику потребу в артилерійських боєприпасах. Так, уряд бачить, що важливо зміцнити здатність українців виробляти сучасні артилерійські боєприпаси у своїй країні.   

Норвезько-фінська компанія Nammo уклала угоду, яка сприяє налагодженню ліцензійного виробництва 155-мм артилерійських снарядів в Україні власними силами та для свого війська. Як зауважив очільник українського Мінстратегпрому Олександр Камишін, перемовини тривали давно.

В уряді Норвегії кажуть, що ще в березні дозволили норвезьким оборонним компаніям звернутися до Міністерства закордонних справ за ліцензією на передачу технологій Україні, серед тих, хто подав заявку, і Nammo.

Камишін зазначив, що це вже друга ліцензія на виробництво снарядів 155 калібру в Україні — першою була ліцензія від KNDS/Nexter.

«Ми завжди будемо вдячні партнерам за допомогу у вигляді снарядів, але ще більше ми вдячні за підтримку саме локального виробництва. Виробляти якнайбільше снарядів в Україні важливо як з точки зору ефективності та логістики, так і з точки зору економіки», — заявив міністр.

Боєприпаси для України

За даними Мінстратегпрому, Україна потребує такої кількості артилерійських боєприпасів, яку не спроможна надати жодна країна, навіть Сполучені Штати. А втім, нині діють декілька ініціатив із забезпечення снарядами від міжнародних партнерів України.

Так, у лютому Чехія заявила, що знайшла джерела постачання сотень тисяч снарядів для України з-за кордону. Серед знайдених боєприпасів є 500 тисяч снарядів калібру 155 мм, ще 300 тисяч снарядів калібру 122 мм. Такі запаси знайшли в неназваної країни за межами ЄС.

Згодом у межах проєкту Прага відшукала понад мільйон боєприпасів.

До «чеської ініціативи» із закупівлі боєприпасів для України долучилися близько 20 країн, серед них — Канада, Німеччина, Польща, Латвія, Литва, Естонія, Бельгія, Фінляндія, Португалія, Швеція, Норвегія, Данія, Нідерланди, Люксембург, Іспанія та Словенія.

Перші боєприпаси з «чеської ініціативи» почали постачати в червні. Упродовж наступних двох місяців в Україну доставлять 100 тисяч артснарядів, а до кінця року — 500 000 боєприпасів.

Окрім того, Чехія планує продовжити механізм із закупівлі артилерійських снарядів для українського війська у 2025 році.