Прокурор МКС назвав росію «великою країною», а день видачі ордера на арешт путіна — «сумним»

Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан, вересень 2022 року
Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан, вересень 2022 рокуAP Photo / Peter Dejong, File

Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан, який торік видав ордер на арешт російського лідера володимира путіна, сказав, що це рішення «не принесло йому жодної радості», а саму росію він назвав «великою країною».

Про це він сказав в інтерв’ю російській службі BBC.

«Це так сумно. Постійний член Ради Безпеки росія — велика країна. Література, музика, одна з країн-засновниць ООН, яка відіграла важливу роль у перемозі над фашизмом, тому мені це не принесло жодної радості, це був сумний день, коли стосовно президента країни — важливого члена Ради Безпеки ООН — надійшла заявка на видачу ордера на арешт», — сказав Карім Хан.

За його словами, Україна просила МКС розслідувати дії росії ще у 2021 році, однак тоді, мовляв, суд не мав на це ресурсів, а в нього самого було багато інших обов'язків. Крім того, прокурор не вірив, що росія почне повномасштабне вторгнення в Україну.

Коли ж це сталося, він вирішив, що «все цілком очевидно», тому «застосувати всю суворість закону було нескладно».

Карім Хан також прокоментував відмову Монголії, яка ратифікувала Римський статут, заарештувати путіна, коли той був там із візитом. Прокурор заявив, що Монголія буде змушена пояснити, чому проігнорувала ордер на арешт російського лідера.

Водночас він висловив сподівання, що путін таки опиниться на лаві підсудних у Гаазі: «Є приклади, які показують: якщо хтось робить, що заманеться, користуючись владою, не обмеженою вищою відповідальністю, його простір для маневру звужується».

Що передувало?

Глава рф володимир путін прибув з робочим візитом до Монголії — країни-ратифіканта Римського статуту, що дозволяє їй арештували лідера росії. А втім, цього не відбулося.

Речник монгольського уряду заявив, що Монголія не може заарештувати лідера рф володимира путіна, адже залежна від імпорту російських енергопродуктів. Водночас речник додав, що його країна завжди дотримувалася політики нейтралітету в дипломатичних відносинах.

В українському Міністерстві закордонних справ пообіцяли працювати з партнерами для того, щоб Монголія «мала наслідки» після того, як не заарештувала лідера кремля. Речник МЗС назвав відмову країни виконувати обов’язковий ордер Міжнародного кримінального суду «важким ударом» по МКС та міжнародній системі кримінального правосуддя.

Зазначимо, що Монголія ратифікувала Римський статут, а тому зобов’язана виконувати рішення Міжнародного кримінального суду, який ще торік видав ордер на арешт володимира путіна за підозрою в незаконному переміщенні та депортації населення, зокрема дітей, з окупованих територій України до росії.