Ердоган: З членством України в НАТО не варто поспішати, США та інші держави не бачать Київ частиною Альянсу

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган
Президент Туреччини Реджеп Таїп ЕрдоганFacebook / Recep Tayyip Erdoğan

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що членство України в НАТО нібито не є питанням, з яким треба «поквапитись». Він також стверджує, що США та інші члени Альянсу не хочуть, щоб Україна вступила до НАТО.

Про це він розповів в інтерв’ю американському телеканалу NBC News.

За словами Ердогана, Туреччина розгляне позицію інших членів Альянсу, перш ніж ухвалити своє рішення щодо можливого членства України в НАТО.

«Ми збираємося стежити за розвитком подій, обговореннями та ухвалити остаточне рішення відповідно. Це не те рішення, яке потребує поспіху та хвилювання», — пояснив турецький лідер.

Раніше Туреччина гальмувала вступ до НАТО Швеції й Фінляндії та наполягала, щоб скандинавські країни змінили свою позицію щодо курдських угруповань, які Анкара вважає терористами.

Крім того, через кілька днів після ратифікації парламентом Туреччини заявки Швеції на вступ до НАТО Конгрес США схвалив Анкарі продаж 40 нових винищувачів F-16.

Нагадаємо, голова Офісу президента Андрій Єрмак підтвердив, що запрошення України до НАТО є частиною плану перемоги, який Володимир Зеленський збирається представити у США.

Напередодні, 24 вересня, Володимир Зеленський мав зустріч із Реджепом Ердоганом на полях Генеральної Асамблеї ООН. Зазначалося, що президенти детально обговорили реалізацію «формули миру», наголосивши на важливості забезпечення свободи судноплавства у Чорному морі.

Україна та НАТО

З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.

Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.

Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.

Через рік, на саміті у Вашингтоні, країни-члени НАТО підтвердили, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до членства в Альянсі. Окрім того, союзники визнали, що держава стає оперативно та політично дедалі інтегрованішою з Альянсом.