Більшість українців за вступ до НАТО за «німецькою моделлю» — опитування

Близько 70% згодні вступити до НАТО за прикладом Німеччини, західна частина якої вступила до Альянсу на 40 років раніше за східну.

Про це свідчать результати опитування, здійсненого на замовлення Центру «Нова Європа», цитує «Європейська правда».

У респондентів питали, чи підтримують вони ідею поступового вступу до НАТО за так званою моделлю Західної Німеччини, яка стала членом НАТО у 1955 році.

Східні території комуністичної Німецької демократичної республіки приєдналися до Альянсу вже після возз’єднання країни та руйнування «залізної завіси», тобто майже на 40 років пізніше.

Українці підтримали таку ідею для України, висловившись за те, щоб гарантії статті 5 договору про НАТО спочатку не поширювалися на території, які лишаються під окупацією росії.

Водночас у Центрі «Нова Європа» наголошують, що західна модель для України має відмінність, адже запрошення до НАТО має одразу поширюватися на всі міжнародно визнані кордони України.

Опитування проводили в період від 15 листопада по 27 листопада 2024 року серед 1000 респондентів. Теоретична похибка вибірки не перевищує 3,1% із ймовірністю 0,95%.

Більше про «німецьку модель» для України

Раніше Financial Times писало, що «німецьку модель» для завершення війни в Україні у західних зовнішньополітичних колах обговорюють уже понад півтора року.

Одним із перших її нібито запропонував колишній помічник держсекретаря США у справах Європи Ден Фрід. На користь цієї моделі також висловлювалися колишній посол США в Альянсі Курт Волкер та колишній генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен.

FT писало, що «німецька модель» буде «мовчазною згодою» на те, що Україна погодиться повернути окуповані території дипломатичними засобами в майбутньому. А втім, тоді журналісти назвали такий варіант табу для українців.