Мільйон і чіткі терміни. Чи вдасться державі без примусу «омолодити» армію

Мільйон і чіткі терміни. Чи вдасться державі без примусу «омолодити» армію
hromadske
Прослухати аудіоверсію

У США неодноразово наполягали, щоб Україна знизила мобілізаційний вік до 18 років. Українська влада довгий час категорично відкидала цю ідею. Натомість тепер Міноборони пропонує мотиваційні контракти для 18-24-річних.

Що передбачають такі контракти, чи справді вони допоможуть поповнити армію та якої думки про них чинні військовослужбовці — зʼясовувало hromadske.

Армії потрібні витривалі

Середній вік українських військових на фронті становить 43-45 років, писав у травні 2024-го Bloomberg із посиланням на високопоставленого військового чиновника. Натомість бракує бійців до 30 років. А саме в цьому віці люди переважно мають кращу фізичну підготовку, ліпший зір і слух. 

«На фронті потрібні люди, здатні одягнути бронежилет і каску, взяти автомат, покласти у рюкзак декілька сотень патронів, і з цим усім пробігти кілометрів п'ять, і після цього ще виконувати якесь бойове завдання: штурмувати, відбивати тощо», — сказав hromadske військовий експерт Павло Нарожний.

У ЗМІ неодноразово зʼявлялися заяви про те, що Білий дім тисне на Київ, закликаючи розглянути можливість зниження призовного віку своїх солдатів до 18 років. Водночас військово-політичне керівництво України не готове йти на такий крок. ​​

«Ті, хто говорять просто про зниження мобілізаційного віку, — популісти, тому що в сучасній армії не воюють чисельністю», — каже hromadske військовий експерт, заступник директора Центру досліджень армії Михайло Самусь. 

Він нагадав, що в українських Силах оборони вже припинили формувати нові бригади, зосередившись на доукомплектуванні наявних. Бо, мовляв, проблема не в кількості бригад, а в тому, що не справляється система управління. 

Нам треба створювати корпусну ланку, яка візьме під контроль хоча б ті понад 100 бригад, які в нас є. Ми можемо зараз знизити призовний вік і взагалі всіх мобілізувати, створити 300 бригад, але це буде просто хаос. Це завдасть більше шкоди, ніж принесе користі. Михайло Самусь, військовий експерт

Програма «Контракт 18-24» якраз і є тією альтернативою, завдяки якій хочуть «омолодити» армію, не вдаючись до законодавчих змін і примусу для молоді йти служити.

Мільйон буде, але не одразу

Анонсована Міністерством оборони програма передбачає добровільну службу за контрактом для громадян віком з 18 до 24 років. Всього за один рік служби їм обіцяють конкурентні виплати та соціальні гарантії, яких не мають у цивільному житті.

Охочим долучитися до служби обіцяють виплатити мільйон гривень. Як уточнив речник Міноборони Дмитро Лазуткін в етері телемаратону, винагороду будуть виплачувати частинами: 200 тисяч виплатять одразу після підписання контракту, ще 300 тисяч — після проходження вишколу, а решту — після закінчення контракту. Також військовослужбовці отримуватимуть зарплату, яка залежить від виконання бойових завдань.

Чоловікам 18-24 років дають можливість самостійно обрати для себе місце проходження ВЛК, військову частину та спеціальність. Також вони отримають компенсацію за оренду житла протягом служби, повне медичне забезпечення, безплатний проїзд і комунальні пільги. 

Преференції будуть діяти й після завершення контракту. Так, молоді чоловіки зможуть взяти іпотеку під 0% річних за програмою «єОселя», вступити на навчання до бажаного ВНЗ за кошти держави та матимуть право на виїзд за кордон.

Чи зможуть військовослужбовці, які підписали контракт ще до досягнення 25-ліття, перейти на нові контракти? На це Лазуткін відповів, що, можливо, у цьому питанні знадобиться юридична експертиза. Утім, поки що уряд не передбачив такої можливості у своїй постанові. Водночас він наголосив, що для цієї категорії військових так само буде передбачена виплата одного мільйона гривень.

Важливий момент: за цією програмою молоді добровольці повинні долучитися саме до бойових бригад. Наразі список охоплює 6 бригад: 10 ОГШБ, 28 ОМБр, 38 ОБрМП, 72 ОМБр, 92 ОШБр і 95 ОДШБр.

Речник Міноборони Дмитро Лазутін розʼяснив, що мотиваційний контракт укладатимуть для проходження служби за посадами, які потрібні зараз у війську: стрілець, старший стрілець, стрілець-снайпер, стрілець-санітар, помічник гранатометника, гранатометник, старший гранатометник, розвідник і старший розвідник. 

«А ми коли відпочинемо?»

Військові, з якими поспілкувалося hromadske, відреагували на ініціативу Міноборони з мотиваційними контрактами для молоді по-різному.

22-річний військовослужбовець із Сил спецоперацій Тимур був мобілізований у 19 років, але ніякий контракт не підписував. Він не впевнений, що всі обіцянки справді виконають. І хоч йому цікаві пропозиції мотивувального контракту, та перейти на нього він не зможе. Як пояснили у Міноборони в коментарі hromadske, постанова не передбачає цього для мобілізованих до 25 років. Водночас вони матимуть право на виплату мільйона грн. 

На таке грошове заохочення може претендувати й 24-річний військовослужбовець ССО Дмитро, який уклав контракт торік. У коментарі hromadske він сказав, що підтримує таке фінансове забезпечення для молоді.

Я ще з 2022 року говорив, що людей треба заманювати фінансовими "плюшками", а не "бусифікувати", бо сенсу з цього не буде. Те, що ця категорія матиме чіткий термін, це нормально, бо 18-20 років — це ще діти, які можуть це все не стягнути, тож матимуть вибір: продовжити чи звільнитися.Дмитро, військовослужбовець Сил спеціальних операцій

Водночас військовий зауважив, що його дратує відсутність термінів служби для інших бійців. Каже, багато операцій «провалюються» просто через те, що люди не вмотивовані й виснажені фізично.

«У них немає часу лікуватися, бо влада не може нормально організувати мобілізацію для ротацій. Суспільство, яке не готове міняти людей, теж відповідальне. Зрозуміло, що не можна говорити про чіткі терміни служби чи демобілізацію, бо немає ким воювати. Це спільна провина держави та народу», — наголошує Дмитро.

Натомість чимало військовослужбовців заявили про несправедливість таких умов щодо інших військових. Так, бойова медикиня Аліна Михайлова написала, що замість того, аби гідно оцінити тих, хто вже стоїть у строю і ризикує своїм життям ще з 2014 чи 2022 року, держава «просто ігнорує їхні потреби».

«Коли я тільки мобілізувалася, мені не платили зарплату п’ять місяців. І таких, як я, тисячі. Хтось досі не отримав виплати за поранення. Хтось судиться за компенсацію загиблого побратима. Але на 12-му році війни раптом знаходяться мільярди, щоб привабити нових контрактників — з грошима, соцпакетом і "бонусами". І це не просто несправедливість. Це дискримінація», — вважає Михайлова.

Військовослужбовець Євген Спірін назвав ініціативу з контрактами «короткою інструкцією, як влаштувати розкол» усередині держави.

Гарний початок зробити дух братерства у новітній армії, плекати повагу і рівність. "Послужіть хлопчики. Ось вам мільйон, хата, і потім через рік уїжджайте на Мадейру. А ці мотлохи, що з них взяти? Вони тут і сконають, кому вони треба, сміття відпрацьоване".Євген Спірін, журналіст і військовослужбовець ЗСУ

Щодо контрактів висловися і сержант Ярослав Мовчун. Він вважає, що з умовами контракту для молоді теж не все гладко. Зокрема, іпотека є малодоступною через великий перший внесок, який навряд зможе зробити 20-річний хлопець після служби, бо гроші військові часто витрачають ще й на техніку.

За словами Мовчуна, вибір частини для служби існує тільки формально, бо бійців можуть перевести туди, де є потреба. Так само він має сумніви, чи справді молодь зможе покинути військо після закінчення контракту.

«Моя особиста думка — це відвертий плювок для тих, хто вже котрий рік виконує бойові завдання. Багатьом банально недоплачують, самостійні придбання за свої кошти РЕБів та ремонти машин, або постійні збори на це… А тут: "Приходь, дамо лям гривень". Це ніяк не покращить аж нічого», — написав військовий.

Преференції потрібні не лише молоді

Чи вдасться завдяки мотиваційним контрактам підвищити мобілізацію молоді? У Міноборони вважають, що так. Речник відомства Андрій Лазуткін заявив, що вже з першої доби бачить зацікавленість і «певний ажіотаж», викликаний анонсованою програмою.

Водночас військові експерти, з якими спілкувалося hromadske, не беруться щось прогнозувати — мовляв, потрібен час, аби побачити, як це спрацює.

«Це перша спроба українського уряду здійснювати такі рішення», — сказав військовий експерт Сергій Згурець. 

Він припускає, що державі, можливо, доведеться ще більше розширювати спектр преференцій, які будуть стосуватися молодих людей. 

Я не певен, що матеріальний складник чи "політика пряника" зараз буде домінантною. В умовах тотальної війни говорити про те, що можна лише матеріальними чинниками забезпечити поповнення війська? Ну, це гарно звучить у теорії, але на практиці це, все одно, не спрацює.Сергій Згурець, військовий експерт, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express

І додав, що, окрім мотивування молоді, потрібно згодом подбати й про вирівнювання соціальної несправедливості — додати певні преференції й тим військовослужбовцям, які вже тривалий час воюють, не маючи можливості полишати свої бойові підрозділи.

Військовий експерт Михайло Самусь погоджується: стимули до служби й гідне матеріальне забезпечення повинні мати всі чинні військовослужбовці, незалежно від віку. 

«Ми вже пів року як пропонуємо розглянути ідею створення так званого рекрутингового фонду з небюджетних фінансових засобів», — зазначив він. 

Мовляв, створення такого фонду дозволило б усім громадянам, які пішли служити у 2022 році, і тим, які лише думають над долученням до війська, отримати одноразову виплату щонайменше 5 тисяч доларів, і потім надалі регулярно отримувати достатнє матеріальне забезпечення.

На думку експерта, цей фонд можна було б наповнювати з різних джерел: «У нас є багаті люди, є багаті бізнеси. Сюди могли б вкластися і наші закордонні партнери, які зараз якраз і вимагають від України мобілізації більшої кількості громадян».