Двох українських пілотів засудили в росії: вони нібито мали скинути «брудну бомбу»
російський суд незаконно засудив двох українських пілотів Дмитра Шиманського та Олександра Морозова, які нібито за завданням української розвідки мали скинути з літаків «брудні ядерні бомби».
Про це пишуть російські пропагандистські ЗМІ ТАСС і «РИА Новости».
Згідно з «вироком», Морозов отримав 22 роки позбавлення волі, а Шиманський — 26 за статтею про тероризм. Загалом їх назвали винними у скоєнні близько десяти терористичних злочинів.
6 червня 2023 року, у день підриву дамби Каховської ГЕС, росіяни опублікували відео з українцями, стверджуючи, що їх затримала російська ФСБ за підозрою в підготовці терактів. На них показали легкомоторні літаки, на яких Морозов і Шиманський нібито перелетіли через кордон рф для виконання завдання.
Самі ж пілоти також дали свідчення на камеру, де Шиманський сказав, що українська розвідка планувала перекидання «брудної ядерної бомби» на території росії.
Морозов же розповідав, що перед ним ставили завдання бомбардувати склад паливно-мастильних матеріалів у Брянській області. Однак через пошкодження літака, він мусив здійснити посадку, а на землі його взяли в полон.
Відео з Морозовим одразу після затримання вперше з’явилося в російських ЗМІ за два місяці до того, як про його затримання повідомила ФСБ. На ньому він розповідав, що навіть не знав, що потрапив до росії, а його завданням, мовляв, було лише зробити фото. Його літак летів на низькій висоті, а потім приземлився, зачепившись за лінії електропередачі.
ФСБ також стверджувала, що українське Головне управління розвідки створило спеціальну авіачастину для диверсій у росії із застосуванням легкомоторних літаків.
Харківська правозахисна група розповідала, що Олександр Морозов родом із Харкова, він радіоінженер, який навчився літати у віці 50 років у льотній школі при аероклубі.
Згодом він купив власний легкомоторний літак та організував приватний аеродром під Харковом. У 2016 долучився до ініціативи «Цивільний повітряний патруль», який допомагав доправляти тяжких хворих із найвіддаленіших сіл до лікарень в обласному центрі.
Більше про «брудну бомбу»
Це концепція зброї, що поєднує в собі звичайну вибухівку й радіоактивний матеріал. 23 жовтня 2022 року тодішній міністр оборони росії Сергій Шойгу в телефонних розмовах із главами міноборони Франції, Великої Британії та Туреччини заявив, що Україна нібито готує провокації із застосуванням «брудної бомби».
Уряди Сполучених Штатів, Великої Британії та Франції спільно засудили такі заяви росії, а також наголосили на продовженні підтримки України у війні.
В американському Інституті вивчення війни (ISW) вважають, що росія заявами про намір України застосувати «брудну бомбу» хотіла сповільнити або зупинити військову допомогу від Заходу, оскільки рф стикається з невдачами на полі бою.
На заяви Шойгу відреагували й в Україні. Президент Володимир Зеленський у відеозверненні сказав, що «всі добре розуміють, хто є джерелом усього брудного, що тільки можна уявити в цій війні».
Тодішній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба запросив експертів МАГАТЕ перевірити об'єкти України на наявність «брудних бомб». Зрештою, інспектори МАГАТЕ не виявили ознак перебування такого озброєння в Україні.
- Поділитися: