Україна не отримає запрошення вступити в НАТО найближчим часом — посолка США

НАТО не планує запрошувати Україну вступити в Альянс у найближчому майбутньому.

Про це повідомила посолка США при НАТО Джуліан Сміт під час брифінгу перед початком засідання міністрів оборони країн НАТО у Брюсселі, передає кореспондент hromadske.

«Позиція НАТО стосовно майбутнього членства України в Альянсі дуже чітка. Ми заявили цього літа на ювілейному 75-му саміті НАТО у Вашингтоні, що Україна перебуває на незворотному шляху до членства і стане членом Альянсу. Зараз ми не перебуваємо на тому етапі, коли Альянс обговорює надання запрошення Україні в короткостроковій перспективі», — заявила дипломатка.

Водночас Сміт запевнила, що НАТО й Київ працюють над тим, щоб Україна продовжувала рухатися до членства в Альянсі.

Сьогодні, 16 жовтня, президент Володимир Зеленський представив план перемоги у Верховній Раді. Одним із п’яти пунктів плану є запрошення України вступити в НАТО вже «зараз». Під час презентації плану в парламенті Володимир Зеленський зазначив, що членство в НАТО — це «питання подальшого, а не теперішнього».

Україна та НАТО

З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.

Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.

Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.

Через рік, на саміті у Вашингтоні, країни-члени НАТО підтвердили, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до членства в Альянсі. Окрім того, союзники визнали, що держава стає оперативно та політично дедалі інтегрованішою з Альянсом.

Перед самітом генсек Єнс Столтенберг висловив сподівання, що Україна стане членом Альянсу в найближчі 10 років.