Ексгенсек НАТО вважає, що Україна могла б стати частиною Альянсу навіть з окупованими територіями

Колишній генсек НАТО Єнс Столтенберг
Колишній генсек НАТО Єнс СтолтенбергNATO

Колишній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, припустив, що Україна могла б стати членом Альянсу навіть попри те, що деякі її території поки що окуповані росіянами.

Про це він заявив Financial Times.

За його словами, є способи розвʼязати проблему застосування 5 статті НАТО про взаємну оборону, яка б означала війну з росією для країн Альянсу.  

«Порівнювати завжди дуже небезпечно, оскільки жодні аналогії не є на 100% правильними, але Сполучені Штати мають гарантії безпеки Японії. Але вони не охоплюють Курильські острови, які Японія розглядає як японську територію, контрольовану росією», — наголосив Столтенберг.

Він навів ще один приклад — Західна Німеччина вважала Східну Німеччину частиною великої Німеччини: «У них не було посольства в Східному Берліні. Але НАТО, звичайно, лише захищало Західну Німеччину».

«Коли є воля — є способи знайти рішення. Але потрібна межа, яка визначатиме, де застосовується 5 стаття, і Україна має контролювати всю територію до цього кордону», — заявив ексочільник Альянсу. 

Україна та НАТО

З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.

Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.

Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.

Через рік, на саміті у Вашингтоні, країни-члени НАТО підтвердили, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до членства в Альянсі. Окрім того, союзники визнали, що держава стає оперативно та політично дедалі інтегрованішою з Альянсом.

Перед самітом генсек Єнс Столтенберг висловив сподівання, що Україна стане членом Альянсу в найближчі 10 років.