Україну запросять у НАТО в кордонах 1991 року — Стефанішина
Прийняття України до НАТО без тимчасово окупованих територій не обговорювалося. Її запросять в Альянс лише у кордонах 1991 року.
Про це заявила віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та міністерка юстиції Ольга Стефанішина в інтерв’ю у національному телемаратоні.
За її словами, вступ України до НАТО без тимчасово окупованих територій не є предметом для дискусій. Як розповіла посадовиця, членство України в Альянсі можливе лише після завершення російсько-української війни, але під час запрошення до блоку ситуація може змінюватися.
«Після запрошення складається протокол про приєднання, в якому зазначають і терміни, і реформи, які потрібно зробити, це питання фізичної сумісності. Але це пізніше. Зараз запрошення, і воно взагалі не обговорюється ні просуванням на фронті, ні територіями», — вважає Стефанішина.
Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський заявляв, що західні чиновники, які висувають пропозиції прийняти Україну в НАТО в обмін на те, що вона відмовиться від окупованих територій, ніколи не говорили про це відкрито.
Ще раніше глава держави у контексті переговорів із росією та вступу країни в НАТО підкреслював, що Україна ніколи не віддасть свої території в обмін на «будь-який статус». Він називав «абсолютним божевіллям» пропозиції поступитися землями заради можливого припинення війни.
Україна та НАТО
З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.
Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.
Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.
Через рік, на саміті у Вашингтоні, країни-члени НАТО підтвердили, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до членства в Альянсі. Окрім того, союзники визнали, що держава стає оперативно та політично дедалі інтегрованішою з Альянсом.
Перед самітом генсек Єнс Столтенберг висловив сподівання, що Україна стане членом Альянсу в найближчі 10 років. А посолка США при НАТО Джуліан Сміт заявила, що Альянс не планує запрошувати Україну вступити до цього блоку в найближчому майбутньому.